2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mindenki be fogja tartani a határidőket, erre kínosan ügyelni fognak.

Reálisan két év múlva, 2021-ben születhet meg a paksi atomerőmű bővítéséhez kapcsolódó létesítési engedély, ezt szakmai körökből árulták el az Mfor munkatársának. Ez az ütemezés abból indul ki, hogy az engedély iránti kérelmet csak valamikor a jövő év első félévének vége felé nyújtja be a beruházás kivitelezője.

Képünk illusztráció
Képünk illusztráció

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tegnapi tájékoztatóján számolt be arról, hogy a várhatóan 2020 június 30-ig kerül az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) elé az új blokkok létesítési engedélyéről szóló kérelem. Ebből kiindulva - és a vonatkozó jogszabályokban szereplő egy éves elbírálási határidőt figyelembe véve - az a következtetés adódik, hogy leghamarabb egy év múlva kerülhet pecsét az engedélyre, amennyiben a kérelem a lehető leghamarabb a hivatal elé kerül, és ott sem használják ki teljesen a jóváhagyásra rendelkezésre álló egy éves időtartamot.

Szakmai berkekben azonban nem ennyire optimisták. A lapunkhoz eljutott álláspont szerint érdemesebb azzal számolni, hogy a kérelmet valamikor a külügyminiszter által megjelölt jövő június végi időponthoz közel fogják eljuttatni az atomenergia hivatalhoz. S várhatóan az OAH is ki fogja használni a törvény szabta vizsgálati időt, amely az egy éven túl további három hónappal engedi meghosszabbítani ezt az időszakot.

Mindezek alapján tehát ha abból indulunk ki, hogy a kérelem jövő júniusban érkezik meg, és onnan számolva 15 hónapot vesz igénybe a vizsgálat - mert vélhetően igénybe fogják venni a plusz három hónapot - akkor az jön ki, hogy valamikor 2021 ősz elejére zárulhat le az engedélyezési eljárás.

Ez még messzebb tolja ki a beruházás lezárását. Eredetileg 2025-2026 táján kellett volna átadni az új blokkokat, de a projekt tetemes csúszásban volt már eddig is, így egyre valószínűbb, hogy 2030 előtt nem lehet üzembe helyezni az új létesítményeket. Figyelemre méltó volt, hogy Orbán Viktor miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök tegnapi találkozóját követő nemzetközi sajtótájékoztatón érdemben nem esett szó a paksi beruházásról, minha a felek kerülni akarták volna a témát, miközben a két állam jelenlegi legnagyobb közös projektjéről van szó.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!