3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Újabb jel, hogy jelentős késésben van a beruházás.

Jövő év június 30-ig kerülhet az Országos Atomenergia Hivatal elé a paksi atomerőmű bővítésének létesítési engedélye. Ez egy tegnap esti közleményből derül ki, amit a Külgazdasági és Külügyminisztérium adott ki, s amelyben elsősorban a mai Orbán-Putyin találkozó egyik napirendi pontjáról - a májusi kőolajvezeték szennyezés okozta kár rendezéséről - esik szó.

Lerakták a paksi óriás-naperőmű alapkövét, egy köpésre az atomerőműtől (Fotó: Sóki Tamás/MTI)
Lerakták a paksi óriás-naperőmű alapkövét, egy köpésre az atomerőműtől (Fotó: Sóki Tamás/MTI)

Szijjártó Péter több energetikai témát is érintett egy tegnapi sajtóeseményen a közlemény szerint. Ezek sorában szó esett Paksról is.

"A miniszter tájékoztatása szerint a paksi atomerőmű bővítése a műszaki tervek elfogadását követően a létesítési engedélykérelem elkészítésével folytatódhat. A több százezer oldalas dokumentum 2020. június 30-ig kerül az Országos Atomenergia Hivatalhoz. Az új blokkok építését a kormány versenyképességi és környezetvédelmi feltételnek tekinti, hiszen nukleáris energia nélkül nem csökkenthető a káros anyagok kibocsátása, és a fenntartható gazdasági növekedés sem nélkülözheti az olcsó és tiszta energiát." 

Az engedélyt már évekkel ezelőtt meg kellett volna kérnie a megrendelőnek, de a beruházás folyamatos csúszása miatt ez - is - elmaradt. A jelek szerint most ért abba a fázisba a projekt, hogy a hivatalhoz tudnak fordulni a létesítési engedély ügyében.

A vonatkozó jogszabályok szerint amennyiben a kérelmező már benyújtotta az előzetes biztonsági tájékoztatót, akkor az ügyintézési határidő 12 hónap. Vagyis amennyiben az engedélyköteles nem várja meg június végét, hanem már idén, vagy jövő év elején benyújtja a szükséges dokumentumokat, akkor akár már jövő ilyenkorra meglehet az engedély, amennyiben a hivatal elég gyorsan végez a jóváhagyási procedúrával.

Mindez pedig azt jelenti, hogy az eredetileg 2025-2026-os átadással tervezett bővítés - melynek során két új blokkot építenek - 2020 végén tarthat abban a fázisban, hogy meglesz az egyik kulcsfontosságú engedély. Ezt követően gyorsulhat a kivitelezés, de elég reménytelennek látszik, hogy öt-hat éven belül kulcsrakész blokkokat adjanak át az oroszok. Annyira, hogy a kormány is elismerte már több alkalommal is a közlemúltban, hogy a projekt 22 hónapos késésben van (amit az uniós engedélyezési eljárás elhúzódásával magyaráznak), és már inkább 2028-2030-as átadási határidőket emlegetnek.

A beruházás, mint megírtuk, egyelőre ott tart, hogy néhány tendert kiírt, illetve le is zárt az orosz kivitelező. A létesítmények közül egyelőre a felvonulási épületekre van szerződés, vagyis a tényleges munkálatok elvégzéséhez - a blokkok felépítéséhez - szükséges, de az erőmű technológiai működtetéséhez nem kapcsolódó épületekről, például irodákról van szó.

A bővítésre 12 milliárd eurót tervezett a kormány, ebből az oroszok finanszíroznak 10 milliárd eurót, hitel útján.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!