2015-ben a labdarúgással összefüggésben 24,2 milliárd forintot költ el a kormány, ami szinte teljes egészében a stadionok fejlesztését fedezi. Szembetűnő változás az idei költségvetéshez képest, hogy míg tavaly még az MLSZ sportlétesítmények biztonságtechnikai fejlesztésével összefüggő feladatainak támogatása is szerepelt a költségvetésben, 714 millió forintos előirányzattal, jövőre erre már nem kell költenie a kormánynak. Bár a stadionrekonstrukciós-láz tükrében értelmetlen kiadásként is lehet rá tekinteni.
Internetadós-egyenérték:
a 24,2 milliárd forint 161 millió gigabyte letöltését fedezné.
Az idei összeg egyébként kicsit több mint 11 milliárddal kevesebb is, mint amennyit idén költöttek el a focival összefüggésben. Igaz, 2015-re már döntő többségében kisebb tételek jutottak, míg az idei évben a Nemzeti Stadionfejlesztési Program 12 milliárdos tétele hízlalta ezt a kiadáscsoportot. Idén ennek a tartalékkerete már csupán 420 millió forint.
Ha részleteiben nézzük a kiadásokat, szinte minden korábban emlegetett stadion-beruházás szerepel benne. Így a Bozsik stadionra 2,1 milliárd forint jut, a Videoton Sóstói arénájára 4,5, a Haladáséra pedig 4,9 milliárd forint. Kicsit talán meglepő, hogy az új Puskás Stadionnal összefüggésben semmilyen kiadási tétel nem szerepel a jövő évi büdzsé javaslatában.
2012 óta egyébként összesen 81 milliárd forint állami pénz ment el a labdarúgással összefüggésben.
Internetadós-egyenérték:
a 81 milliárd forint 540 millió gigabyte letöltését fedezné.
92 milliárd minden más sportra
Ha a jövő évi költségvetési javaslatban összesítjük azokat a tételeket, melyek más sportágakkal, sporttal kapcsolatos területekkel vannak összefüggésben, akkor 92,4 milliárd forintos kiadást kapunk eredményként, ami 11 milliárddal több, mint az idei évben.
Mivel ennek az összegnek a 87 százaléka szintén sportlétesítményekkel kapcsolatos, illetve azok felújítására előirányzott tétel, levonhatjuk azt a konzekvenciát, hogy az Orbán-kormány számára a különböző létesítmények (stadionok, sportcsarnokok, tornatermek, akadémiák) fejlesztése az elsődleges. Érdekes összevetni, hogy a sok tízmilliárd sportlétesítményre fordított összeggel szemben mindössze 13,5 milliárd forint megy el utánpótlásra, szakmai és sportegészségügyi támogatásra. A részletes listáért kattintson!
Székely Sarolta
mfor.hu