Pető Alfréd képletesen 250 darab, rózsát ábrázoló gyermekrajzot nyújtott át a BA Zrt. vezetőségének annak alkalmából, hogy éppen 250 napja (azaz év eleje óta) várnak az idei bérfejlesztés kérdésének rendezésére. "Ez azt jelképezi, hogy elfogyott a türelmünk. Ez az utolsó békés ajánlatunk" - emelte ki az elnök.
Szerinte a tárgyalásokon kialakult patthelyzetbe a BA kényszerítette bele a szakszervezeteket. Egyúttal felszólította a menedzsmentet, hogy gondolja át a kialakult szituációt, és "ne trükközzön tovább." Mint mondta, nem szeretnének sztrájkolni, de ha nem marad más választásuk, ehhez az eszközhöz fognak nyúlni.
Az elnök a követelésekkel kapcsolatban konkrétumot nem említett, s arról sem nyilatkozott, hogy mikor folytatódhatnak a tárgyalások. Az esetleges munkabeszüntetés várható időpontjáról szintén nem tett említést.
9,5 kontra 6,5
A BA Zrt. szóvivője szerint egyelőre nem lehet tudni, mikor folytatódnak a tárgyalások. A kialakult patthelyzetet jelzi, hogy míg szerinte most már a szakszervezetek térfelén pattog a labda, addig Pető Alfréd a vezetőségtől várja a következő lépés megtételét.
Az érdekképviseletek közül a tavalyi megállapodást egyébként csak a Légiközlekedési Dolgozók Független Szakszervezete (LDFSZ) nem írta alá, az RFDFSZ pedig csupán 2006-ra vonatkozóan ment bele az egyezségbe.
Egy sztrájk már volt
A szóvivő szerint további problémát jelent, hogy a szakszervezetek követeléseiket tekintve nem képviselnek egységes álláspontot, a repülőtér viszont egy minden dolgozóra vonatkozó megállapodásra törekszik.
A nézetkülönbségek miatt az érdekképviseleti szervek augusztus elején már tartottak egy sztrájkot a repülőtéren: akkor a több mint nyolcvan induló és érkező járat többsége jelentős késéssel közlekedett, egy járatot pedig törölni kellett.
170 ezer forint plusz fejenkéntAz idei bérfejlesztés kérdését már 2006 decemberében rendezni kellett volna, erre azonban a tulajdonosváltás miatt nem került sor. A BA Zrt. 75 százalékát még 2005 decemberében megvásárló, majd azt a közelmúltban a német Hochtief vezette konzorciumnak továbbadó brit BAA márciusban végül abban egyezett meg a szakszervezetekkel, hogy a bértárgyalásokat a BA-nál elnapolják, és négy héttel azután kezdik meg, hogy a Hochtief átvette a céget. Utóbbira június 6-án, az első konzultációra pedig július negyedikén került sor.
A tulajdonosváltás miatti bizonytalanság és a bérfejlesztésről szóló döntés elhúzódása miatt egyébként tavasszal a BA minden dolgozója egyszeri, 170 ezer forintos pénzbeli juttatásban részesült.
W. B.Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok: Több hetes sztrájkkal fenyegetnek Ferihegyen Patthelyzet alakult ki Ferihegyen Javított bérfejlesztési ajánlatán a Budapest Airport