A terézvárosi önkormányzat úgy döntött, ideje értékesítésre bocsátani az Andrássy út 83-85. szám alatti ingatlant - az előterjesztést a közgyűlés az október 26-i ülésén tárgyalta.
A Kodály köröndnél lévő palota arról ismert, hogy 2014. július 15-én leégett a tetőszerkezete, amit a hírek szerint a mai napig nem sikerült teljes mértékig helyrehozni. Jelenleg a komlokzat előtt kordon húzódik, a kert pedig tele van a tetőről és az épületről leszedett/leesett díszekkel, melyek arra várnak, hogy újra méltó helyükre kerülhessenek.
Az alpolgármester, dr. Bundula Csaba által jegyzett előterjesztés szerint az önkormányzat tulajdonát képező ingatlan állapota jelentősen leromlott, a műemléki előírásoknak megfelelő felújítás pedig jelentős költséggel járna. Úgy tűnik, az értékesítéssel ez alól szeretné mentesíteni magát az önkormányzat.
A több helyrajzi számon elhelyezkedő ingatlanok minimális vételára az értékbecslő által meghatározott 273 millió forint. A pályázati biztosíték összege 50 millió.
Az alpolgármester úgy írná ki a pályázatot, hogy abban a nyertes pályázóra felújítási kötelezettséget róna, melyet a birtokbaadástól számított 3 éven belül teljesítenie kellene.
Fontos kikötés lenne még az értékesítés során, hogy ha az önkormányzat és a biztosító között jelenleg is zajló per eredményeként a biztosító kártérítést fizetne a társasház részére, akkor az önkormányzat - mint a káresemény bekövetkeztekori tulajdonosra - a tulajdoni hányadnak megfelelő kártérítési összegre igényt tart. A nyertes pályázó erre semmilyen jogon nem tarthatna igényt.
A pályázat kiírására 15 nap, a lebonyolítására pedig fél év állna rendelkezésre.
Frissítés: cikkünkre sajtóközleményben reagált a terézvárosi önkormányzat, melyet alább változtatás nélkül közlünk.
A terézvárosi önkormányzat az eladással segít
A 2014. július 15-én kiégett Kodály köröndi házban a társasház 91 albetétjéből az önkormányzat 9 albetét tulajdonjogával rendelkezik, amely mintegy 11 százaléknyi eszmei tulajdoni hányadot képvisel, melyet a képviselő-testület legutóbbi ülésén hozott határozatnak megfelelően kétfordulós nyílt pályázat útján, a szakértői értékbecslés alapján 273 millió forint kikiáltási áron eladásra kínál.
A döntést a társasházi közgyűléseken többfordulós, hosszas egyeztetés előzte meg, amikor is egyértelművé vált, hogy a ház tulajdonosai az épület rekonstrukcióját önerőből nem tudják elvégeztetni. Mivel a biztosítóval folytatott per még éveken át elhúzódhat, ezért a ház belátható időn belüli rendbe hozatalához az egyetlen esélyük, ha egy olyan tőkeerős befektetőt találnak, aki a társasházi tulajdonos közösség által biztosított ingatlanfejlesztési lehetőség fejében megépíti a tetőt és elvégzi a szükséges felújítási munkákat. A kiégett lakásainak és a földszinten és a pincében található ingatlanjainak értékesítésével az önkormányzat nem tesz mást, mint a társasházi közösség javát szolgálva lehetővé teszi a terv megvalósíthatóságát. Ugyanis a leendő befektetőnek csak abban az esetben éri meg, hogy felújítsa a házat, ha ehhez megfelelő nagyságú tulajdoni hányadot szerez.
Az előzményeket illetően fontos felidézni, hogy a tragédia után Terézváros önkormányzata késlekedés nélkül, azonnal a házban élők segítségére sietett. A későbbiekben több mint 260 millió forintot költött az életveszély elhárítására, majd az otthonukat elhagyni kényszerülők lakhatási költségeihez 44 millió forintos támogatással járult hozzá.
Az önkormányzat a lakók megsegítése mellett arra törekszik, hogy a műemléki épület a felújítás után újra olyan állapotba kerüljön, amely méltó a patinás múltjához és a város szívében fekvő világörökségi területhez.
Székely Sarolta
mfor.hu