Az Oracle 7,4 milliárd dollárra becsült készpénzes tranzakció keretében vásárolja fel a Sun Microsystems Inc. vállalatot, miután az IBM elállt vásárlási szándékától. A Sun igazgatótanácsa áldását adta a tranzakcióra, az Oracle szerint az üzlet a nyár folyamán lezárásra kerülhet.
A kaliforniai Redwood Shoresben székelő Oracle 9,50 dolláros részvény árfolyamon vásárolja meg a szoftverfejlesztő óriásvállalatot, ami 42 százalékos felárat jelent a részvény múlt pénteki 6,69 dolláros záróárfolyamához képest. A Sun forgóeszközei és adósságának leszámításával a tranzakció értéke 5,6 milliárd dollárra tehető.
Az IBM 9,40 dolláros árfolyamot ajánlott a Sun részvényeiért, de a tárgyalások a hónap elején kudarcba fulladtak. A Sun kevesellte az árat és megvonta az IBM kizárólagos ajánlattételi jogát, mire az visszalépett vásárlási szándékától.
A kaliforniai Santa Clara városban székelő Sun a számítások szerint 1,5 milliárd dollárral növeli az Oracle konszolidált nyereségét az első évben, majd több mint kétmilliárd dollárral a második évben.
A webes és mobil alkalmazások kifejlesztésére használt Java programozási nyelv szerzőjeként ismert Sun nagy veszteségei ellenére is vonakodott feladni függetlenségét. Hatalmas értékesítési árbevétele ellenére - ez az elmúlt négy negyedben 13,3 milliárd dollár volt - a vállalat képtelennek bizonyult tartós eredmény felmutatására és összességében 1,9 milliárd dollárt veszített az elmúlt 12 hónap alatt.
Elemzők kételkedtek abban, hogy a vállalat képes lenne megállni a saját lábán és nem tartották azt sem valószínűnek, hogy újabb vevő jelentkezne az IBM visszalépését követően. Az IBM-mel folytatott tárgyalások versenyjogi aggályokat is felvetettek, mivel a két cég együttesen 52 százalékát felügyelte volna a 3,1 milliárd dolláros mágnesszalagos adattároló piacnak. Az Oracle és a Sun tevékenysége között kevesebb az átfedés: az Oracle fő tevékenysége az adatbázis kezelő szoftverek fejlesztése, a Sun Solaris operációs rendszere pedig a legfőbb üzemeltetési platformja az adatbázis kezelő szoftvereknek.