A társaság szerdai bejelentése szerint az egyesült államokbeli Új-Mexikó és Texas államban, valamint Kanadában és Egyiptomban fekvő területeket értékesített. A vásárló az Apache nevű amerikai cég.
A BP közölte, hogy eladja legtöbb vietnámi és pakisztáni érdekeltségét is. Ezektől 1,7 milliárd dollárt remél. Az ügyletekkel a társaság megközelítheti célját, a 10 milliárd dolláros bevételt, amelyet az olajkatasztrófa okozta károk enyhítésére, a következmények felszámolására kíván fordítani.
Az Apache-nak eladott földgázmezők a BP lelőhelyeinek 2 százalékát teszik ki. Naponta nagyjából 9 millió köbméter földgázt termelnek ki a lelőhelyekről, ami a teljes kitermelés 2,3 százaléka - áll a The Financial Times című lonodoni gazdasági lap online kiadásában megjelent összefoglalóban. Az AP amerikai hírügynökség jelentése szerint az érintett területeken fekvő kőolajmezőkkel együtt a BP tavaly 166 millió dollár nyereségre tett szert.
Az Apache a kimerüléshez közeli lelőhelyek specialistája. 2003-ban már vásárolt a BP-től, az északi-tengeri Forties olajmezőt, amelyet a múlt század hetvenes éveinek elején tárt fel a BP. A szerdán bejelentett ügylet keretében az amerikai cég 5 milliárd dollárt készpénzben fizet a BP-nek július 30-ig.
A washingtoni kormány nyomására a BP júniusban elhatározta, hogy felállít egy 20 milliárd dolláros alapot a katasztrófa károsultjainak támogatására. Az Obama-kormányzattal kötött megállapodás értelmében az idén 5 milliárd dollárt fizet be az alapba.
A Mexikói-öbölben, a Deepwater Horizon nevű olajfúró toronynál április 20-án történt robbanás következtében megindult mélytengeri olajszivárgás az eddigi legsúlyosabb amerikai környezetszennyezés.
MTI/Menedzsment Fórum