Már nyolcvanezer embernek ad munkát az ”Út a munkához” program - mondta Szűcs Erika, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium miniszteri megbízottja a programhoz kapcsolódó konferenciasorozat pécsi állomásán tartott sajtótájékoztatón kedden. Hozzátette, hogy az önkormányzatok igyekeznek kihasználni a program adta lehetőséget, hiszen számukra rendkívül jelentős, a munkabér mértékével megegyező támogatást jelent. A településeknek így nyújtott támogatás az idén meghaladja majd a 100 milliárd forintot.
A miniszteri biztos megjegyezte: a cél az, hogy a programban közmunkához jutott résztvevők 2010-től a versenyszférában tudjanak elhelyezkedni. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium február elején tette közzé pályázati felhívását, melynek célja az volt, hogy az önkormányzatok által közcélú támogatással foglalkoztattak számának növekedése miatti adminisztrációs, szervezési, felügyeleti terheket a kormányzat csökkenteni tudja, és a pályázat által munkahelyeket teremtsen legalább középfokú végzettségű, elsősorban rendelkezésre állási támogatásban (RÁT) részesülő személyeknek, legfeljebb 12 hónapra.
A dél-dunántúli régióban regisztrált álláskeresők közül tavaly december 20-án közel 23 ezren részesültek rendszeres szociális segélyben, arányuk 36,6 százalékot tett ki. Idén június 20-ig a nyilvántartás szerint számuk 2 ezerre csökkent, miközben közel 21 ezren a RÁT voltak jogosultak. Ez utóbbiak aránya meghaladta a 30 százalékot. A gyakorlati tapasztalat azt mutatja, hogy az önkormányzatok igen eltérő intenzitással fogtak neki a közfoglalkoztatás megszervezésének. Egyes helyeken csak néhány főt állítottak munkába, máshol szinte minden érintettet mozgósítottak. A települések többségében kemény munkát várnak el, amely kézzelfogható, szemmel látható eredménnyel jár.
Átlagosan öt hónapos időtartamú és napi 7,3 órás közcélú foglalkoztatás jellemzi a dél-dunántúli régióban megvalósuló programokat. Az eddigi adatok alapján a rendelkezésre állási támogatásra jogosultak hozzávetőlegesen öt százaléka nem vállalta az együttműködést, és hasonló arányban léptek ki a RÁT-ból egyéb kereső tevékenység folytatása miatt. A 35 év alatti, általános iskolával nem rendelkező, rendelkezésre állási támogatásban részesülők képzésbe vonása érdekében eddig 35 tanfolyam indult mintegy 600 fővel.