A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat friss adatai szerint januárban 23 ezer fővel 437 ezerre emelkekedett a nyilvántartott álláskeresők száma előző hónaphoz képest. Ez az emelkedő trend nem meglepetés, hiszen a szezonális munkalehetőségek megszűnésének következményeként rendre emelkedik ilyenkor az állástalanok száma. Viszont a téli közfoglalkoztatással a kormány megszüntette a korábbi évekre jellemző negatív munkaerőpiaci hatást. Így a választások előtt minden bizonnyal nem lesz szükség arra, hogy 650 ezres állástalan létszámot magyarázzanak Orbánék. A részletezett munkaerőpiaci újdonságok hatását remekül szemlélteti, hogy 2013 januárjához képest majdnem 200 ezerrel alacsonyabb a mostani létszám.
Ami a különböző álláskeresői csoportokat illeti, az látszik, hogy miközben az ellátás nélküli állástalanok aránya fokozatosan emelkedik, sőt újabb történelmi csúcsra jutott, a szakképzetlen és a tartósan állástalanok aránya javulást mutat. Decemberhez képest egyébként a szociális segélyesek száma közel 4000-rel (132 ezerre), az ellátás nélkülieké pedig 14 ezerrel (244 ezerre) emelkedett, ezzel párhuzamosan a tartósan állástalanok 500 fővel lettek kevesebben (127,5 ezer).
Az arányszámokat nézve, az ellátás nélküliek az állástalanok 56 százalékát jelentik, aminél magasabbra nem volt eddig példa. A szociális segélyben részesülők 30 százalékos aránya 2011 év eleje óta a legalacsonyabbat jelenti.
Lassan éledezik a piac
Ami a munkahelyeket illeti, januárban összesen 31 995 új munkahelyet hoztak létre, aminél jobb első havi "teljesítmény" 2011 januárjához kötődik, ekkor 27 ezer új álláslehetőség keletkezett a piacon. Az új munkahelyek döntő része változatlanul a közfoglalkoztatás keretében jött létre: 22 338 államilag támogatott pozíció nyílt meg - ezzel szintén "csak" a 2012-2013-as év januárját előztük meg.
Ennél viszont sokkal fontosabb a piac önerejéből létrejövő munkahelyek száma, mivel ez képes érdemi javulást kiváltani a munkaerőpiacon, a közmunka csak átmeneti lehetőséget kínál. Ráadásul, ha a vállalkozások munkaerőigénye nem növekszik, akkor a fő kormányzati cél sem tud teljesülni, vagyis a korábban inaktívak, segélyből élők visszaterelése a munkaerőpiacra. Tavaly már arról tudtunk beszámolni, hogy éledezik a munkaerőkereslet, ennek eredménye lehet az is, hogy 2013-ban az előző évinél egy hajszállal több közmunkás tudott elhelyezkedni az elsődleges munkaerőpiacon. Tavaly az első félévben 11 százalékuknak sikerült ez, és becslésünk szerint az 5,6 százalékos arányszám 7 százalék körülire javulhatott.
A mostani adatokhoz visszatérve a piac önerejéből 9653 új munkahelyet nyitott meg, ami csak a 2013-as adatot képes túlszárnyalni, hiszen 2012 első hónapjában egy hajszállal, de nagyobb volt a cégek munkaerőigénye.
Székely Sarolta
mfor.hu