3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A kormány által elrendelt téli közmunkának köszönhetően a korábbi évektől gyökeresen különböző januári munkaerőpiaci számokat közölt a legfrissebb statisztika.

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat friss adatai szerint januárban 23 ezer fővel 437 ezerre emelkekedett a nyilvántartott álláskeresők száma előző hónaphoz képest. Ez az emelkedő trend nem meglepetés, hiszen a szezonális munkalehetőségek megszűnésének következményeként rendre emelkedik ilyenkor az állástalanok száma. Viszont a téli közfoglalkoztatással a kormány megszüntette a korábbi évekre jellemző negatív munkaerőpiaci hatást. Így a választások előtt minden bizonnyal nem lesz szükség arra, hogy 650 ezres állástalan létszámot magyarázzanak Orbánék. A részletezett munkaerőpiaci újdonságok hatását remekül szemlélteti, hogy 2013 januárjához képest majdnem 200 ezerrel alacsonyabb a mostani létszám.

Ami a különböző álláskeresői csoportokat illeti, az látszik, hogy miközben az ellátás nélküli állástalanok aránya fokozatosan emelkedik, sőt újabb történelmi csúcsra jutott, a szakképzetlen és a tartósan állástalanok aránya javulást mutat. Decemberhez képest egyébként a szociális segélyesek száma közel 4000-rel (132 ezerre), az ellátás nélkülieké pedig 14 ezerrel (244 ezerre) emelkedett, ezzel párhuzamosan a tartósan állástalanok 500 fővel lettek kevesebben (127,5 ezer).

Az arányszámokat nézve, az ellátás nélküliek az állástalanok 56 százalékát jelentik, aminél magasabbra nem volt eddig példa. A szociális segélyben részesülők 30 százalékos aránya 2011 év eleje óta a legalacsonyabbat jelenti.

Lassan éledezik a piac

Ami a munkahelyeket illeti, januárban összesen 31 995 új munkahelyet hoztak létre, aminél jobb első havi "teljesítmény" 2011 januárjához kötődik, ekkor 27 ezer új álláslehetőség keletkezett a piacon. Az új munkahelyek döntő része változatlanul a közfoglalkoztatás keretében jött létre: 22 338 államilag támogatott pozíció nyílt meg - ezzel szintén "csak" a 2012-2013-as év januárját előztük meg.

Ennél viszont sokkal fontosabb a piac önerejéből létrejövő munkahelyek száma, mivel ez képes érdemi javulást kiváltani a munkaerőpiacon, a közmunka csak átmeneti lehetőséget kínál. Ráadásul, ha a vállalkozások munkaerőigénye nem növekszik, akkor a fő kormányzati cél sem tud teljesülni, vagyis a korábban inaktívak, segélyből élők visszaterelése a munkaerőpiacra. Tavaly már arról tudtunk beszámolni, hogy éledezik a munkaerőkereslet, ennek eredménye lehet az is, hogy 2013-ban az előző évinél egy hajszállal több közmunkás tudott elhelyezkedni az elsődleges munkaerőpiacon. Tavaly az első félévben 11 százalékuknak sikerült ez, és becslésünk szerint az 5,6 százalékos arányszám 7 százalék körülire javulhatott.

A mostani adatokhoz visszatérve a piac önerejéből 9653 új munkahelyet nyitott meg, ami csak a 2013-as adatot képes túlszárnyalni, hiszen 2012 első hónapjában egy hajszállal, de nagyobb volt a cégek munkaerőigénye.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!