Hét elején tette közzé a külügy az egyedi kormánydöntések frissített listáját, ami alapján az már biztos, hogy Mészáros Lőrinc visontai projektje olyan nagymértékű támogatást kapott, amit eddig legfeljebb nagy autógyártak tudtak megkaparintani maguknak.
Ahogy írtuk, a Visonta Projekt Kft. 6,2 milliárdos támogatásban részesült, a beruházás során pedig 250 munkahelyet fognak létrehozni, vagyis egyetlen új munkahelyért Mészárosék kicsivel több mint 25 millió forintot kaptak az államtól. A beruházás nemcsak a támogatása és a tulajdonos személye miatt kiemelkedő, hanem azért is, mert egyrészt idén az így megszülető munkahelyek lesznek a második legdrágábbak. Másrészt pedig a projekt az örökranglistára is felfér, hiszen 2004-től kezdődően a visontai beruházás a 8. legdrágább munkahelyeket fogja létrehozni.
Csak az idei évi támogatásokat nézve a legdrágább állások az Alföldi Tejnek köszönhetően jöhetnek létre. A beruházáshoz az állam 4,8 milliárdos támogatást adott, a fejlesztés során pedig 181 új munkahelyet fognak létrehozni, vagyis egyetlen pozícióért 26,6 millió forintot adott a kormány. A dobogó harmadik fokán a Material-Plastik Műanyagipari és Kereskedelmi Kft. áll, a cég 66 új munkahelyet teremt majd a kormány 1,4 milliárdos támogatásának is köszönhetően, vagyis fajlagosan 21,3 millióba kerül egyetlen új álláslehetőség a környéken.
Összesítve a 2017-es egyedi kormánydöntéseket, Orbánék 36,2 milliárd forintnyi támogatást osztottak szét, a dotált beruházások pedig 3868 új munkahelyet hoznak létre országszerte. Ez már több, mint amennyit 2015-ben sikerült megteremteni, viszont még jócskán elmarad a 2016-os évtől, amikor 5809 új munkahelyet hoztak létre a támogatott projektek. Igaz, tavaly egy munkahelyért nem is keveset fizettek Orbánék, a fajlagos támogatás nagysága meghaladta a 11 millió forintot is. A legfrissebb adatok alapján egyelőre 2017-ben átlagosan 9,38 milliós támogatást fizetett a kormány azért, hogy egy új munkahely létrejöjjön. Ez persze az év hátralévő részében meghozott kormánydöntésekkel még növekedhet és csökkenhet is.
Pár hónap alatt csak kicsit fordult a világ
Az április végéig rendelkezésre álló adatok alapján még úgy állt az Orbán-kormány, hogy közel 3000-rel kevesebb munkahely megszületését támogatták jóval több pénzből, mint ami a 2004-2010 közötti időszakot jellemezte. Egészen pontosan egyetlen munkahelyhez 6,8 millió forint támogatást adtak szemben a korábbi időszakkal, amikor 4,3 millió volt a fajlagos támogatást. Mostanra viszont az utóbbi hónapokban meghozott döntésekkel a munkahelyteremtésben túlszárnyalták a 2010 előtti időszakot, hiszen immár 654-gyel több új pozíció megszületését támogatták Orbánék.
A fajlagos támogatásban továbbra sincs változás, vagyis az új munkahelyek "sokkal többe kerülnek" Orbánéknak, mint az 2010 előtt jellemző volt. A korábbi 4,3 millió forint egy munkahelyre jutó támogatás mostanra 7,2 millióra ugrott. Igaz, ebben nagy szerepet játszat a gazdaság és a magyar költségvetés lényegesen kedvezőbb jelenlegi helyezete és az infláció is.
Nincs érdemi változás a toplistában
A friss adatok ismeretében sem történt változás a korábbiakhoz képest. Az egy munkahelyre jutó támogatás tekintetében továbbra is a Richter Gedeon van az élen, ahol 39,6 millió forintért jöhetett létre új munkahely. Mögötte 35,6 millióval az Audi Hungária beruházása áll. Az ötödik helyre azonban befért a cikkünk elején már említett Alföldi Tej beruházása.
Ugyanakkor még ennyi változás sem történt a legtöbb munkahelyet létrehozó beruházások listáján, melynek egyébként az a legfőbb érdekeltsége, hogy az 5 projektből mindössze 2 köthető az Orbán-kormányhoz: a GE és az Audi egy-egy projektje. Az első helyen a 22 ezer új munkahelyet létrehozó kecskeméti Mercedes-gyár áll, melyet 2008-ben 22,1 milliárd forinttal támogatott az akkori kormány.
Székely Sarolta
mfor.hu