Az utóbbi hetekben két botrány is borzolta a kedélyeket a BKV-n belül: a Magyar Nemzet először azt szellőztette meg, hogy dr. Szalainé dr. Szilágyi Eleonóra humánpolitikai igazgató kapott 100 millió forintos végkielégítést, utána viszont havi bruttó négymillió forintért maradt a cégnél. Csütörtök reggel pedig a lap arról számolt be, hogy Bosnyák Gyula tavaly menesztett stratégiai igazgató egy év munkaviszony után vett fel 39 millió forintos végkielégítést.
Minden fővárosi céget megvizsgálnának
Mindezek után Hagyó Miklós ma levéllel fordult a BKV Felügyelő Bizottságához, hogy a végkielégítéssel távozott humánpolitikai igazgató javadalmazásának vizsgálatát terjessze ki Bosnyák Gyula, az egykori stratégiai igazgató távozásának részleteire is.
A főpolgármester-helyettes emellett tájékoztatást kért valamennyi fővárosi cégtől is az elmúlt négy év során kifizetett végkielégítések mértékéről, jogszerűségéről, és javaslatokat vár a probléma megfelelő megoldására.
Hagyó július 23-án fordult először levében Székely Gáborhoz dr. Szalainé dr. Szilágyi Eleonóra végkielégítése ügyében, most azonban a csütörtökön kipattant újabb botrány kapcsán ismét vizsgálatot kért a közlekedési vállalattól. Hagyó a korábbiakon túl azt is kéri a Felügyelő Bizottságtól, hogy átfogó vizsgálatukat Bosnyák Gyula végkielégítésén túl, az elmúlt négy évben kifizetett valamennyi végkielégítés jogszerűségére, szabályszerűségére terjessze ki - olvasható a főpolgármester-helyettes közleményében.
Hagyó Miklós szerint a probléma súlya miatt azonnali eljárásra és válaszra lenne szükség a cégek részéről, mivel a botrányok a BKV társadalmi megítélését is negatívan befolyásolják. "Az ekkora összegű végkielégítések joggal irritálják a közvéleményt, hiszen nem tekinthetők pusztán jogi és jogszerűségi kérdésnek. Nemcsak a mostani gazdasági helyzetre vonatkozó alapvető erkölcsi kérdés, hogy az adófizetők pénzét a legszabályosabban, legcélszerűbben, a budapesti közlekedési fejlesztését leginkább szolgáló módon - kellő, s a felelős cégvezetőktől elvárható puritánsággal hasznosuljon" - vélekedik Hagyó.
A BKV már vizsgálódik
A BKV átvizsgálja bérezési és jutalmazási rendszerét, és 2007 januárjáig visszamenőleg átnéznek minden végkielégítést - közölte Székelyné Pásztor Erzsébet, a BKV kommunikációs igazgatója csütörtöki sajtótájékoztatóján Budapesten.
Hozzátette: valóban kapott egy nagyobb összeget Bosnyák Gyula, de azt, hogy ez mekkora, személyiségi jogokra hivatkozva nem mondta el. Annyit közölt még: Bosnyák Gyula munkaszerződését - amelyben rögzítették azt is, hogy távozásakor mekkora végkielégítés jár neki - Antal Attila korábbi vezérigazgató írta alá.
A kommunikációs vezető az MTI-nek elmondta: a várhatóan augusztus közepén lezáruló belső vizsgálat fog dönteni arról, lesznek-e személyi vagy anyagi következményei a végkielégítési ügyeknek.
A Fidesz korábban a humánpolitikai igazgató végkielégítése miatt a legfőbb ügyészhez fordult, mert szerintük felmerül a különösen nagy kárt okozó hűtlen vagy hanyag kezelés tényállása. A párt egyben kezdeményezte Balogh Zsolt általános vezérigazgató-helyettes és Székely Gábor BKV felügyelőbizottsági elnök menesztését is, mivel szerintük nekik szerepük volt abban, hogy Szalainé ilyen mértékű végkielégítést kapjon.