2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A GKI felmérése szerint az üzleti és a lakossági várakozások nem változtak. Egy évvel korábban júliusban -10,5-ön állt az index, 2000-ben ugyanebben az időszakban -7,7-es, 1999-ben pedig -14,2-es indexről számolt be a társaság.

Az idén januárban -11,5-ös indexről indulva először februárban -8,7-re, majd márciusban -4,6-re változott a mutató. Az áprilisi -7-ről májusban -4,1-re változott az index kedvezőbb kilátásokat jelezve. Az idei júliusi lakossági várakozás a valaha mért legmagasabb értékhez közeli. Az üzleti szektorban viszont az látszik, hogy a tavalyi mélypontnál ugyan kedvezőbbek a kilátások, de ezek immár fél éve nem javulnak tovább.

Az ipari várakozások júliusban nem változtak, s ez a stagnálás beleillik az Európai Unióban tapasztalható tendenciákba. Érdemben nem módosultak az építőipari és kereskedelmi várakozások sem. A lakosság saját pénzügyi helyzetét júliusban ismét minden korábbinál kedvezőbbnek látta, s ezzel párhuzamosan a következő 12 hónapot illetően is most volt a legoptimistább. Az ország gazdasági helyzetének megítélése szintén érezhetően javult, de nem érte el az áprilisi rekordot.

A válaszadók júliusban az előző havinál alacsonyabb ütemű áremelkedésről számoltak be, a következő 12 hónapra vonatkozó inflációs várakozásaik viszont enyhén emelkedtek. A lakosság a munkanélküliek számának stagnálását várja. Júliusban a vásárlási kedv ismét mérséklődött: most kevesebben tartják kedvezőnek az alkalmat tartós fogyasztási cikkek vásárlására, mint egy hónappal korábban.

A következő 12 hónapban azonban minden eddiginél nagyobb arányban tervezik növelni a tartós fogyasztási cikkek beszerzésére szánt kiadásaikat. A GKI felmérése szerint ugyanakkor csökkent azok aránya, akik szerint kedvező az alkalom a megtakarításra. A megtakarítók száma visszaesett, miközben a hitelt felvevők aránya lényegében nem változott az előző hónaphoz képest.

Magyarország hét régiója közül négyben javultak, kettőben romlottak a háztartások várakozásai. A legoptimistábbak a Dél-Alföld, a Közép-Dunántúl, Közép-Magyarország és az Észak-Alföld megyéiben lakók voltak. Ezzel szemben a Dél-Dunántúl és a Nyugat-Dunántúl lakosságát érezhető pesszimizmus jellemezte. Észak-Magyarországon a várakozások nem változtak az egy hónappal korábbihoz képest.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!