
Az Európai Bizottság mint az Európai Unió trösztellenes hatósága közleményben tudatta, hogy "a megfelelő időben" fogja eldönteni, a Microsoft ezzel a lépésével betartotta-e a 2004. márciusában hozott trösztellenes szabályt. Az akkori döntés szerint a szoftveróriásnak meg kell nyitnia a Windows úgynevezett protokoll információit, hogy a szerverprogram-készítő riválisok is megismerhessék azokat, és így a Windows alatt futó szerverekre ők is tudjanak eladható alkalmazásokat írni.
Előzmények
A bizottság azzal vádolta a céget, hogy kihasználva a személyi számítógépek piacán élvezett 95 százalékos többségét, a szerver-szoftverek piacán is megöli a versenyt. Az EU 2004 márciusában ezért 497 millió eurós büntetést szabott ki a Microsoftra. Az amerikai vállalat azonban fellebbezett a döntés ellen - az Európai Bíróság elsőfokú ítélete az ügyben jövő évre várható.
Idén júliusban az EU ismét lépett: több mint 280 millió euróra büntette a Microsoftot, mert az semmibe vette a 2004-es EU trösztellenes határozatot. Ez volt egyébként az unióban az első olyan büntetés, amit azért szabtak ki, mert egy szervezet nem működött együtt egy korábbi uniós határozattal. A Microsoft ezt a döntést is megfellebezte.
A Bizottság ekkor határidőt adott a Microsoftnak: november 23-ig a versenytársak részére is nyilvánossá kell tennie a protokollok forráskódjait, hogy azok a hónap végéig tanulmányozhassák azokat.
Kiadják?
A jelek most mégis arra utalnak, hogy a Microsoft nem küzd tovább, és kiadja a fejlesztési információkat. Az ügy megfigyelésével megbízott uniós szakember, Neil Barret azt mondta, hogy még ellenőriznie kell, hogy a szoftvercég valóban együttműködik-e az unió szerveivel.
A Microsoftnál azt mondták, hogy a fejlesztési protokolladatok kiadása mérföldkő a trösztellenes ügyben.
A szoftveróriás közleményben tudatta: "továbbra is szoros kapcsolatban maradunk a Bizottsággal és annak megbízottjával, hogy bebizonyítsuk, együttműködünk az EU intézményeivel" - írta a Bloomberg.