A Facebook mintegy 337,4 millió részvényt kínál majd 28 és 35 dolláros darabonkénti áron a májusi IPO során a tegnapi bejelentés szerint. A tartomány felső határán az alapító részvénycsomagja 17,6 milliárd dollár lesz, amivel gazdagabbá válhat a Microsoft-vezér, Steve Ballmernél (akinek a nettó vagyona 15,4 milliárd dollár) és az orosz acélipari milliárdos, Vlagyimir Lisinnél is a Bloomberg milliárdosok listája szerint. Érdekesség, hogy Zuckerberg mindössze feleannyi idős, mint az előbb említett milliárdosok.
A Facebooknak a legutóbbi negyedévben 900 millió felhasználója volt, ami után Zuckerbergen a sor, hogy bizonyítsa vezetői képességeit és növekedést eredményezzen a cég becsült értékének igazolására - mondta Paul Saffo, a San Fransisco-i Discern Analytics ügyvezető igazgatója. "A Szilikon-völgy egész története arról szól ugyanis, hogy a keményen dolgozó, technológiai vállalatok egyre nagyobb és nagyobb hozamokkal kecsegtetnek. Ezért lesz ez Zuckerberg számára is kihívás: fel tud-e ő olyan gyorsan nőni a feladathoz, ahogy a cége növekszik? Tud-e esetleg a cégénél gyorsabban fejlődni? Mert ez az, amit egy vezetőnek tennie kell".
A türelem célra vezetett
Mark Zuckerberg egy új közösségi oldal bevezetésével nagy hírnévre tett szert, mely kiszorította a piacról az addigi legnépszerűbb közösségi oldalt, a MySpace-t, miközben a Google és a Twitter is veszélyeztette a versenyképességét. A Facebook azonban vonzóbbá tudta tenni magát azzal, hogy a felhasználóknak fejlesztési lehetőséget biztosított zene, film, különféle applikációk formájában.
A Facebook tőzsdére lépése, ha az alsó értéksávban történne a részvénykibocsátás, legalább 96 milliárd dollárra értékelné a céget. 180 millió részvényt kínáltak fel, miközben a meglévő tulajdonosok, mint az Accel Partners, és a Digital Sky Technologies 157,4 milliónyit, Zuckerberg pedig a saját 533,8 milliójából 30,2 milliónyit ajánlott fel, de még így is a szavazatok 57 százalékát fogja majd birtokolni.
A 27 éves alapító türelmesnek mutatkozott a cég tőzsdei bevezetése kapcsán. A cég 2004-es bevezetése után a felhasználói bázis kiépítésével foglalkozott, arra fektetett nagyobb hangsúlyt és 2006 végére el is érte a 12 milliós létszámot. Ennek köszönhetően befektetőket tudott csábítani maga mellé, többek között a Microsoft szoftverfejlesztő céget, vagy az orosz Digital Sky-t.
Mark Zuckerberg egyébként az egyik amerikai internetes portál összeállítása szerint már a legbefolyásosabb cégvezetőnek számít Amerikában, így pedig olyan nagyágyúkat utasított maga mögé, mint például Warren Buffett, befektetési guru.
mfor.hu