Boródi Attila, az Éfosz ügyvezető elnöke szerint a láncok attól tartanak, hogy az áfaemelés érvényesítée miatt visszaesne a kereslet, így nem szeretnék júliustól emelni az áraikat. Ezt azonban úgy tudják megtenni, ha a beszállítói árak négy-hat százalékos csökkentésére kényszerítik a cégeket. Így az áfanövelés többletterheit az élelmiszeriparral fizettetnék meg, a nyereségükből semmit sem engednének.
Az Éfosz számításai szerint a kereskedelem a beszállítói árak csökkentésével százmilliárd forintos nagyságrendű pluszkötelezettséget róna az iparágra. Ráadásul a üzletláncok felszólításai – mondta el a Világgazdaságnak nyilatkozva Boródi Attila – fenyegetéseket is tartalmaznak arra az esetre, ha a beszállítók az árengedményeket nem vállalnák fel.
Az élelmiszer-hálózatok kilátásba helyezik, hogy a későbbi "választék-felülvizsgálatokkor" más árucikkekre cserélik azokat a termékeket, amelyek forgalma azért esik vissza, mert a beszállítók nem mérséklik átadási áraikat.
A piaci feszültségekre utal, hogy a viták akkor robbantak ki, amikor az ágazati szereplőknek már az élelmiszerkódex július elsejei hatálybalépésére kellene készülniük. Az etikus piaci magatartást szabályozó, önkéntességre épülő dokumentumot a közelmúltban a kereskedők és az élelmiszer-feldolgozók is aláírták. Igaz, a kódex alkalmazását kétségessé tette, hogy időközben a GVH versenyfelügyeleti eljárást indított valamennyi aláíró ágazati szervezet ellen, olvasható a Világgazdaságban.