Fontos a fokozatosság a kártyás megoldásra történő átállásban
2012. január 1-től a legfontosabb változások közé tartozik, hogy az adózás mértéke megváltozik, hiszen 19,04 százalékról 30,94 százalékra emelkedik, az étkezési utalványok összege pedig a jelenlegi 18 ezer után 5 ezer forint lehet. A SZÉP kártyánál a keretösszeg 300 ezerről 450 ezerre nő, és a lehetőségek köre kibővül a vendéglátás, szabadidő-rekreáció körével, miközben kikerül ebből a körből az internet.
Ami meglepő lehet, hogy a cégek negyede nem is hallott még a bekövetkező változásokról, derült ki a Sodexo legutóbbi felmérésből. A résztvevő cégek 90 százaléka határozottan elutasítja az étkezési utalvány adható összegének csökkenését. Hasonlóan elutasításban részesült az, hogy 2012 október 1-től kormányrendelet határozza meg a kibocsátók körét. Nagy részük szerint ugyanis kifejezetten fontos az, hogy a kibocsátók piaci alapon működjenek, és legyen lehetőség választani a szolgáltatók között, ráadásul egyetértettek abban is a munkaadók, hogy a jelenlegi forgalmazók jó színvonalú szolgáltatást nyújtanak.
A választási lehetőség, a piaci alapon működő rendszer azért is fontos, mert az versenyhelyzetet teremt a kibocsátók között - magyarázta Bessenyey Bálint, a Sodexo ügyvezető igazgatója. A munkaadók véleménye szerint szükség van a papír alapú utalványokra, már csak azért is, mert a dolgozók kifejezetten szeretik ezt a formát. Emellett azonban egyetértenek abban is, hogy szükség van a fokozatosságra a papír alapú utalványokról kártyás megoldásra történő átállásban.
A szolgáltatók kiválasztásánál a cégek fontosnak tartják a jó ár/érték arányt, ami egy piaci alapon működő gazdaságban lehetőségként kínálkozik a munkaadók számára. Ugyanakkor szem előtt tartják a választás során a széles elérhetőségi kört és a szolgáltatások színvonalát.
A felmérés eredményeként kiderült, hogy a cégek 70 százaléka a jövőben a változások tükrében is ragaszkodik a cafeteria rendszerhez. Abban a tekintetben, hogy a jövőben milyen utalványt választanának, még mindig messze a legnagyobb népszerűségnek az étkezési utalvány tűnik, hiszen a válaszadó munkaadók közül 556-an jelölték meg ezt az opciót, míg második legkedveltebbnek az iskolakezdési támogatás mutatkozott.
Megújuló cafeteria-rendszer
A jövő évi szabályozásokhoz a cafeteria-rendszer is igazodik, ezért új megoldások jelennek meg a piacon - közölte Bukolyi Tamás, a Sodexo Motivációs Rendszerek kereskedelmi igazgatója. Egyik újdonság az elektronikus platform lesz, a másik lehetőség pedig a cafeteria szolgáltatások testreszabhatósága, ami a HR-esek feladatát könnyíti meg olyan módon, hogy a dolgozók egy elektronikus felületen választhatják ki a számukra szimpatikus szolgáltatások körét.
A motiváció új innovatív megközelítése érdekében kifejlesztették a 9M Motivációs Modellt, ami 9, motiváció szempontjából fontos pontra épül. Ezek közül a leglényegesebbek közé a munkahelyi környezet, a munka és szerződéses feltételek, valamint a munka és magánélet egyensúlya tartozik - részletezte Bukolyi. A hazai piacon motiváció szempontjából fejlődési potenciált jelent a minőségi munka és fejlődés, a megbecsülés és ösztönzés, valamint a mérhető célok és visszajelzés.
"Az utalványok nemcsak a munkavállaló munkaidőn kívüli életét segítheti, de lehetőséget teremt arra is, hogy a munkaadó pénz helyett például sportutalvánnyal ösztönözze a munkavállalóit arra, hogy egy közös program keretén belül nagyobb összhangba kerüljenek, ami által majd javulhat a munkahelyi környezet és hatékonyabb lehet a dolgozók közötti összhang" - magyarázta a kereskedelmi igazgató.
Székely Sarolta
mfor.hu