Több újítással találkozhatnak a családbarát munkahely pályázaton részt vevő cégek. Egyrészt teljes egészében megváltozott adatlapot kell kitölteniük, amely rengeteg új kérdést tartalmaz – közölte az mfor.hu-val Makár Orsolya, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) Nők és Férfiak Társadalmi Egyenlősége Osztályának munkatársa.
Szerinte ennek már régen itt volt az ideje, hiszen a kilenc év alatt - ennyi ideje indult a pályázat – a munka és magánélet egyensúlyának kérdésével foglalkozó szakma rengeteget fejlődött, emellett az új európai és magyar irányvonalaknak is meg kell felelni.
Másrészt egy többrétegű szűrőt alakítottak ki a rendszerben, ami azt jelenti, hogy a végső értékelést megelőzi egy pályázati előértékelés. Az ezen átjutott cégek - akik esélyesek lehetnek a díj elnyerésére – monitoringon esnek majd át. Egy szakértő fog kimenni hozzájuk, akik a helyszínen tapasztaltak alapján döntenek, hogy minden esetben megvalósul-e az esélyegyenlőség, illetve hogy a családbarát intézkedések miként működnek élesben.
Ezzel az a cél, hogy egy, az ISO-hoz hasonló auditrendszer jöjjön létre 2010-11-re, amelynek révén a munkahelyi családbarátság mintegy standardizált folyamatként működhet majd. Ráadásul így mérhetővé válik majd a családbarát jelleg megtérülése akár hatékonysági, motivációs vagy költségmegtakarítási mérőszámok alapján.
Mit vizsgálnak?
Idén – hasonlóan az elmúlt évekhez – a teljes HR politikát fogják vizsgálni a pályázó cégeknél, vagyis a többi közt a munkaszervezést, a kiválasztást, a bérpolitikát és a szabadságolási rendet. De figyelnek arra is, hogy az adott vállalat tart-e kapcsolatot a gyermekgondozási szabadságon lévőkkel, illetve hogy milyen módon valósulnak meg a képzések egy munkahelyen, illetve milyen a hozzáférés ezekhez.
Makár Orsolya szerint fontos, hogy a munkáltató ne csak esetlegesen hozza meg döntéseit, hanem külön stratégia mentén építsék fel a különböző intézkedéseket. Arra is nagy hangsúlyt fektetnek, hogy a női és férfi dolgozók tekintetében is megvalósuljon a családbarátság, hiszen a kisgyermekes szülő kategóriába mindkét nem képviselői beletartozhatnak.
Sok mindent lehet tenni annak érdekében, hogy egy cég elősegítse a munka és a magánélet összehangolását – vélte a minisztériumi munkatárs. Nem feltétlenül nagy költségeket igénylő intézkedésekről van szó. Elsősorban a munkaszervezésben van szükség nagyfokú rugalmasságra: a megfelelő szabadságolási rend kialakítása például egyetlen egy plusz forintot sem igényel.
Ugyanakkor nem kell minden területen változtatni, fel kell mérni, milyen módosítások segíthetnek a munkavállalónak. Egyértelmű, hogy nem tud majd minden alkalmazott távmunkában dolgozni, de ahol erre lehetőség van, ott azt biztosítani kell.
Előnyök
A munkáltató felelőssége, hogy legyen nyitott a különböző lehetőségekre, a dolgozók ötleteire – hangsúlyozta Makár Orsolya. Meg kell ismerni az új módszereket, az alternatív munkaszervezési formákat. Ma már rengeteg konferenciát tartanak, kiadványokat adnak ki ebben a témában, de az interneten is lehet tájékozódni, ebben segíthet a www.munka-maganelet. hu című weboldal vagy az SZMM honlapja.
Érdemes kialakítani a családbarát kultúrát, hiszen számos külföldi kutatás támasztja alá ennek hasznosságát. Eszerint az a cég, amely időt és energiát fordít erre, jobb gazdasági mutatót fog elérni és a fluktuáció csökkenését is tapasztalhatja majd. Egy munkahely imidzse is nőni fog, amely elengedhetetlen a képzett munkaerőért folyó versenyben.
A családbarát munkahely díj elnyerése tovább segíthet a pr-érték növelésében, hiszen a győztes vállalatok egy évig használhatják a címet bárhol feltűntetve azt amellett, hogy erkölcsi elismerésben is részesülnek.
Kovács Zita