A vállalkozóknak kedvezőtlen gazdasági környezetre kell felkészülniük: a növekvő adó- és járulékterhek jelentősen rontják a jövedelmezőséget, miközben a belföldi piacok szűkülésével is számolni kell. Mivel a magyar kkv-k főként hazai piacra termelnek, ezért a reálbérek és a fogyasztás visszaesése további veszteséget okoz.
A vállalkozások többsége megpróbálja a költségeit csökkenteni: legtöbben a fejlesztések elhalasztását választják megoldásul, illetve a bérkiadások visszafogásával próbálják átvészelni a következő éveket. Vadász szerint az uniós fejlesztési források gyors felhasználása jelentősen javíthatná a kkv-k helyzetét. Növekszik az elbocsátások száma, bár általában a dolgozókat feketén tovább foglalkoztatják. A cégeket a jelenlegi helyzet a láthatatlan gazdaság irányába kényszeríti, sokaknak ez a túlélés egyetlen esélye.
Valószínűleg sokan lesznek azonban olyanok is - derül ki a laphoz érkezett véleményekből -, akik lehúzzák a rolót vagy legalábbis más formában működnek tovább. A fizetési nehézségekkel küzdő vállalkozások általában túl sokáig halogatják a tevékenységük befejezéséről szóló döntés meghozatalát, pedig minél előbb megtennék, annál kevesebb adósággal és ráfordítással úsznák meg - figyelmeztet Csia László, a Csabaholding Kft. ügyvezető igazgatója.
Az adótanácsadók szerint ha egy cég átalakulásra készül, érdemes várni vele, míg az egyes pénzügyi tárgyú törvények a napokban szavazásra kerülő módosításai hatályba lépnek, mivel addig - a törvényalkotók feledékenysége miatt - az átalakulás során keletkező esetleges árfolyamnyereség után meg kell fizetni a szolidaritási és elvárt adót is - tartalmazza a Napi Gazdaság cikke.