A BA ezáltal teljesen lecseréli az utasbiztonsági rendszereket a repülőtér mindhárom termináljának indulási szintjén. A tizenkét darab kézipoggyász-vizsgáló röntgengép közül három az 1-es terminálon kap helyet, öt a 2A terminálon, négy pedig a 2B terminálon üzemel majd. Az üzembeállítást megelőzően a gépeket tesztelik a hatóságok, derül ki a társaság mfor.hu-hoz eljuttatott közleményéből.
A röntgengépek a repülőtéri biztonsági rendszerekre specializálódott Smiths Heimann cég legújabb modelljei, az orvoslásban használt computer tomográfhoz (CT) hasonló elven működnek. A csomagokról az utasbiztonsági ellenőrök két képet látnak két szemszögből, vagyis semmi sem marad rejtve előttük, még azok a tárgyak sem, amelyek tökéletesen elfedik egymást. Háromdimenziós képet kapnak az átvilágított tárgyak belső szerkezetéről, majd az atomok súlyának és az anyag sűrűségének vizsgálata után egyértelműen meg tudják állapítani, ha a poggyász robbanóanyagot tartalmaz.
A gépek egyébként szoftverfejlesztés után képesek lesznek folyékony robbanóanyagok felismerésére is, valamint anélkül tudják átvilágítani a laptopokat, hogy azokat a táskából ki kellene venni. Igaz, utóbbi képességeiket még a magyar hatóságok vizsgálják, és használatukhoz az Európai Unió engedélyére is szükség lesz.
A 2-es terminálon a biztonsági csatornák szállítószalag-rendszere is megújul: kilenc darab új, 13,5 méter hosszú csatornát állít üzembe a BA. Ezek képesek egyszerre több utast is kiszolgálni, és szétválasztják a gyanúsnak tűnő kézipoggyászokat a „tiszta” csomagoktól.
A szalagok mellett paravánok is kerülnek a biztonsági kapuk mögé, ahol – amennyiben szükséges – az utasok az eddiginél kellemesebb körülmények között tudják levenni cipőjüket, és a ruházat-átvizsgálás is diszkréten végezhető el. Ráadásul a szeparált átvizsgálás fel is gyorsítja az utasbiztonsági folyamatot, hiszen különválasztott utasok nem blokkolják a sort.
A technikai fejlesztések mellett száz új dolgozó is felvesznek, így május végétől már 350 főből áll majd a repülőtér utasbiztonsági személyzete.