Riasztóan alacsony az alkalmazottak saját cégükbe vetett bizalma, nem tekintik főnöküket példaképnek, és nem érzik magukat motiválva - ilyen és hasonló problémákkal kell szembenézniük a ma felsővezetőinek, derült ki a Krauthammer "A vezetés csapdái" elnevezésű nemzetközi konferenciáján. A rendezvény vitaindító kérdéseit az alkalmazottak vezetőikről alkotott véleményéről készített felmérések meglepő eredményei biztosították.
A cég megbízhatósága versenyelőny
A Krauthammer legutóbbi európai tanulmánya szerint az alkalmazottak mindössze 44 százaléka meri megosztani kétségeit és félelmeit a vezetőjével. "Aggasztó tünet az is, hogy a beosztottak csak 42 százaléka tartja megbízhatónak a saját cégét" - mondta Galambos Ágnes, a Krauthammer magyarországi ügyvezetője.
A főnök szakmai tekintély?
A konferencián a vezetési stílusok közötti különbségek kapcsán szó esett arról, hogy a magyar felsővezetők között gyakoribb a direktív stílus. Ezt részben kulturális adottságokra lehet visszavezetni. Galambos Ágnes tapasztalata szerint Magyarországon még él a "főnöknek leginkább szakmai tekintélynek kell lennie" beidegződés, és a felsővezetők arra szoktak hivatkozni, hogy kell az embereknek a határozott iránymutatás, és hogy felnézhessenek a vezetőre.
Ugyanakkor a multinacionális szervezeti kultúra térhódítása révén a középvezetői szinttől is egyre inkább proaktivitást és önállóságot várnak el, és ez a kettősség gyakran kihívást jelent a csúcson lévőknek. A helyzetet tovább cizellálja a mátrix szervezetek térnyerése, amely egyértelműen csorbítja a csúcsvezető pozíciójának fontosságát.
Nem motiválnak a vezetők
A felmérés szerint a beosztottak mindössze fele érzi úgy, hogy a főnöke igazán motiválja őt. "Bár az anyagi jellegű motiváló tényezők megítélése fontos, a motiváció fő meghatározóinak egyre inkább a tartalmas munkát, a fejlődési lehetőséget és a nem anyagi elismerést tartják a munkavállalók" - mondta Galambos Ágnes.