Krízis van, válság nincs - így összegezhető annak a kutatásnak az eredménye, amelyet a Szonda Ipsos végzett el a Figyelő gazdasági hetilap megbízásából. A kutatócég az 500 legnagyobb árbevételű cég vezetőihez juttatott el online kérdőívet, akik közül 178-an válaszoltak.
A megkérdezett cégvezetők minden szempontból jobbnak, pozitívabbnak ítélik a helyzetet, mint a lakosság. A menedzserek körében a morális és a politikai válság egy százas skálán 53 illetve 54 pontot kapott, míg a lakosság között ez az arány 63 illetve 69. A két csoportnak az államháztartás válságos állapotáról alkotott véleménye között a legkisebb az eltérés, a válságindex a lakosság körében 78 pont, míg a vállalatvezetőknél 72 pont.
A legnagyobb különbség a gazdasági válságról alkotott vélemények között van: a lakosság 70 pontos értéket, a megkérdezett vezetők viszont 41 pontot adtak arra, hogy a magyar gazdaság az általános válság tüneteit mutatja. A jelenlegi magyar közállapotokról a válaszadók között az átlagosnál kritikusabb véleményt fogalmaztak meg a vidéki és a 25 milliárdos éves forgalom alatt lévő cégek irányítói. A lakosság körében összefüggés mutatkozik a végzettség és a kialakult helyzet pozitív, illetve negatív megítélése között: a diplomás válaszadók 56 pontot, míg az alacsony végzettségűek 74 pontot adtak a gazdasági válságra.
Változatlan a magyar gazdaság külföldi megítélése
A 2006-os választási csatározások, a költségvetési hiányt csökkentő megszorítási intézkedések híre illetve az utcai zavargások képei bejárták a világsajtót. Mindez azonban nem befolyásolja sem a külföldi tőke beáramlását, sem Magyarország hitelminősítési besorolását - vélik a legnagyobb magyar vállalatok vezetői. A megkérdezett cégvezetők döntő többsége, 71 százalék szerint a következő hónapokban lényegesen nem fog változni Magyarország hitelminősítése, sőt, 16 százaléknyian úgy gondolják, hogy javulni fog a besorolás, míg csak 11 százalékuk számít leminősítésre.
A válaszadók kétharmada szerint sem egy-két hónapon belül (66 százalék), sem a következő fél évben (59 százalék) nem változik lényegesen a külföldi tőke szemében Magyarország megítélése, sőt, a gazdaság meghatározó szereplői körében kétszeresére nő azok száma, akik szerint hat hónapon belül növekedni fog a beáramló tőke, míg gyengülésre csupán egy százalékkal többen számítanak.
A tartós növekedéshez kevés a kormányprogram
A hazai TOP 500-ba tartozó cégek vezetőinek 58 százaléka nem tartja elégségesnek a konvergenciaprogramban megfogalmazott törekvéseket, s csak alig negyedük (23 százalék) tekinti kielégítő megoldásnak az abban szereplő elképzeléseket a magyar gazdaság tartós növekedési pályára állításához.
A megkérdezettek cégvezetők 49 százaléka - a lakosság véleményével összhangban - azt tartaná legmegfelelőbb megoldásnak a jelenlegi helyzetben, ha a két nagy párt a sorsdöntő kérdésekben megegyezésre jutna. Ez a vélemény főképpen a budapesti cégek vezetői körében elterjedtebb az átlagosnál.
A válaszadók egynegyede úgy gondolja, hogy a jelenlegi kormány maradjon helyén és hajtsa végre a kormányprogramot - különösen a külföldi-magyar vegyes tulajdonban lévő és a vidéken székelő cégek vezetői osztják ezt az álláspontot. 12 százalék látná jó megoldásnak a szakértői kormány felállását, míg egy másik miniszterelnök jelölését 9 százalék támogatná.