Melyik terméket hol gyártják? Cégtörténet.
Többnyire itthon gyártanak
A dicső korban, a 80-as évek elején Győrben és Jánossomorján 1800-an dolgoztak a vállalatnál. A legutóbbi tömeges leépítésre 2001-ben került sor, amikor a 800 alkalmazott közül 330-tól búcsúzott el a társaság. Az elbocsátások azóta folyamatosan tartanak. A Győri Keksz Kft. tradícionális termékei (Albert keksz, Pilóta keksz, Vaníliás karika, Balaton szelet) - egytől egyig Magyarországon készülnek - közölte a cég lapunkkal. A Győri Kekszet azonban kisebb arányban Lengyelországban is gyártják.
Némely Magyarországon újonnan bevezetett termék külföldről érkezik, ugyanakkor az import volumenének nagysága nagyjából azonos az exportéval. A Győri Keksz Kft. legfőbb célpontja Nyugat-Európa, azon belül is az Egyesült Királyság, de eljutnak termékeik Csehországba is. Emellett idén tervezik a lengyelországi szállítás elindítását.
Kevés kekszet eszünk?
"Az elmúlt évek folyamán a magyarországi kekszfogyasztás nem úgy alakult, ahogy azt a vállalatok szerették volna, így a cégünknek sem sikerült a kapacitást teljesen kihasználni. Ha a magyar vásárlók több kekszet fogyasztanának, akkor a termelés akár meg is kétszereződhetne" - állítja a társaság.
A vállalat szerint Magyarországon nagyon éles a verseny a szegmensben, nem csak a nagy márkáknak, hanem a sajátmárkás és márka nélküli termékeknek is köszönhetően. A Győri Keksz saját bevallása szerint piacvezető a kekszek, az ostyák és a cukorkák piacán, teljes piaci részesedése 35 százalék. A vállalat éves termelése 17 ezer tonna, míg a forgalom éves szinten 10 milliárd forint alakult az elmúlt években.
Angolból francia kézbeAz állami cégként is jelentős fejlesztésekbe vágó kekszgyárat 1991-ben magánosította az angol United Biscuits, mivel az üzem a törlesztések visszafizetése mellett nem bírta volna a piaci versenyt. Akkor 11 kérő közül választhattak a tender kiírói.
Az angolok 2001-ben adták el az üzemet a Danone-nak, amely nem sokkal később be akarta rekeszteni a győri termelést. Végül erre az országos felháborodás és a Danone-ellenes bojkott akció miatt nem került sor. Jean-René Bouisson, a vállalat humánerőforrásokért felelős akkori igazgatója a francia Le Monde-nak nyilatkozva erről annyit mondott: a magyarországi gyárat azért nem zárták be, mert dolgozók és a magyar hivatalos szervek erőteljesen ellenálltak.
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Győri kekszgyár: leépítés igen, gyárbezárás nem
Költözik a Győri keksz
A Győri Kekszé a Negro