2p

A második legnagyobb befektetővé válik Kína a kutatás-fejlesztés területén az idén az OECD szerint. A nemzetközi gazdasági szervezet az eddigi ilyen befektetéseket elemezve úgy számol, hogy a kínai k+f ez évi nagysága meghaladhatja a 136 milliárd dollárt is.

Ezzel Kína lekörözheti Japánt, amelynek k+f kiadásait 130 milliárd dollárra becsülik és csak az Egyesült Államok marad előtte az ilyen befektetéseket illetően. Az EU - nevezetesen a 15 korábbi nyugat-európai tag - éves k+f kiadását 230 milliárd amerikai dollárra teszi az OECD.

Kína gyorsabban fordít fejlesztésre, mint amilyen ütemben gazdasága nő. A k+f kiadások a nagy ázsiai országban még csak a GDP 0,6 százalékát érték el 1995-ben, de 2004-ben már 1,2 százalékánál tartottak - idézi az OECD megállapításait az AP amerikai hírügynökség.

Kína nem csupán a fejlesztésre szánt pénzeket növeli igen dinamikusan, hanem a kutatásban és fejlesztésben dolgozók létszámát is - jegyzi meg az OECD, amely szerint a fejlett ipari országoknak alaposan fel kell kötniük a "fehérneműt" és az innováció új módozatait kell kitalálniuk a kutatás rendszerének, máskülönben lassacskán lemaradnak a versenyben. Az OECD-ban a k+f kiadások növekedési üteme egyébként a múlt évhez képest valószínűleg változatlan lesz.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!