3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Délután kettőkor megkezdődött a Mol éves közgyűlése, mely egyelőre nyugodt hangulatban telik. A szavazásra jogosultak mindössze 66 százaléka jelent meg, így abszolút többségben vannak a menedzsmenttel szavazók, vélhetően nem sok esélye lesz az OMV-nek, hogy beleszóljon a dolgok alakulásába.

2008: tovább tart a vita

"Bármely olyan céget szívesen lát egy partneri megállapodásra a Mol, mellyel értéket tud teremteni. A cég felvásárlását azonban nem támogatja a cégvezetés" - mondta el Hernádi Zsolt a közelmúltban a Profil című osztrák lapnak.

Arra a kérdésre, miért nem hagyja a Mol-vezetés, hogy a részvényesek döntsenek az OMV ajánlatáról, Hernádi azt válaszolta: a gond az, hogy nincs miről dönteni, hiszen nincs egy érvényes vételi ajánlat a részvényesek előtt. A Mol által kölcsönbe adott részvények szavazati joga is a kölcsönbe vevőnél van, és semmilyen megállapodás nincs arra vonatkozóan, hogyan szavaznak ezekkel. Hernádi szerint a vállalat a magyar jogszabályok szerint járt el ezen szerződések megkötésekor. A kölcsönbe adott részvények két okból is a részvényesek javát szolgálják: egyrészt a Mol tőkeszerkezete optimalizálódott, másrészt a kölcsönbe adott papírok után a kölcsönbe vevő nem kap osztalékot.

A szerződések részleteit Hernádi nem kívánta kommentálni, így azt sem,
megkapják-e az osztalék egy részét a kölcsönbe vevők, illetve azt sem, miért jók ezek az üzletek a kölcsönbe vevőknek.

Aggódnak bizonyos részvényesek


A Financial Times értesülései szerint a részvényesek egy külső befektetői szolgáltatótól olyan tanácsot kaptak, hogy ne válasszák újra Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgatót.
A londoni gazdasági napilap "az ügyet ismerő embereket" idézve azt írta: a Mol-ban 20,2 százalékot tartó OMV - amely a legnagyobb egyedi részvényes - "kérdőre fogja vonni a Mol igazgatótanácsát" a vállalat pénzének "elfogadhatatlan felhasználása" miatt, és azzal fog érvelni, hogy a Mol vezetésének cselekedetei tönkreteszik a cég részvényesi értékét.

A Mol erre reagálva azt közölte a távirati irodával: "Az OMV minden általa feltett kérdésre megkapja a megfelelő válaszokat a közgyűlésen. Érthető módon ők az ellenséges felvásárlás klasszikus szabályai szerint járnak el. A kifogásolt tőkepiaci intézkedések általánosan elfogadottak, jogszerűek, korrektek, indokoltak, és mindenekelőtt a részvényesek számára értéket teremtenek – beleértve a konkurens OMV-t is".

Vannak, akik elégedetlenek a vezetéssel

Nem elhanyagolható azoknak a száma, akik elégedetlenek a Mol menedzsmentjének a tevékenységével – mondta el Török Bálint, a Buda- Cash elemzője. Különösen azt sérelmezik, hogy "rengeteg pénzt" költenek el sajátrészvények vásárlására.

A magyar társaság vezetése úgy érvel: azért veszi folyamatosan saját papírjait, hogy ezzel "optimalizálja tőkeszerkezetét". A bírálók szerint azonban a részvényvásárlásoknak kizárólag az OMV szerepének gyengítése a célja.

A Buda-Cash szakembere ennek kapcsán utalt arra, hogy a jelenlegi szabályok szerint a Mol legfeljebb tíz százaléknyi sajátrészvényt tarthat egyidőben a tárcájában. Most viszont a közgyűlés előtt fekszik egy olyan javaslat, amely ezt az arányt 25 százalékosra növelné. Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a szabályok szerint a sajátrészvényekkel nem lehet szavazni.

Ha a Mol tervei szerint növekedne a sajátrészvények aránya, akkor ez csak rendkívül alacsony közkézhányadot eredményezne. Ennek az lenne a kedvezőtlen következménye, hogy a Budapesti Értéktőzsdén még kevesebb részvény forogna, ami aligha használna a Mol-papírok árfolyamának.


Varga M. István


Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!