A szakszervezetek szerint elsősorban a német Hochtief, mint a BA többségi tulajdonosa felelős a "jogsértésekért, a dolgozók kizsigereléséért és a tervezett bércsökkentésért". Egyúttal levélben kérik Molnár Csaba minisztert, mint a BA-ban kisebbségi tulajdonos magyar állam képviselőjét, hogy személyesen vegyen részt a tárgyalásokon, és mozdítsa el azokat a holtpontról, áll a Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ) és a Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezete (RDSZSZ) szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.
Szerdától ismét sztrájk lehet
Az érdekképviseletek még december 10-én hirdettek sztrájkot, amit december 24-i hatállyal felfüggesztettek. Szerintük Jost Lammers vezérigazgató és Zahorán Zsuzsa humánpolitikai igazgató bojkottálták az egyeztetéseket az elmúlt tíz napban. A szakszervezetek által adott türelmi idő kedden lejár, így a dolgozók felkészültek a sztrájk korábbinál szélesebb körben, keményebb, de törvényes eszközökkel való folytatására, teszi hozzá a közlemény.
A szakszervezetek szerint bármiféle leépítési terv és egyeztetés nélkül 120 munkást bocsátottak el egyesével és kis csoportokban. Úgy vélik, a a BA elképzelései alapján a legnehezebb munkakörökben és műszakokban dolgozók fizetése 25-30 százalékkal csökkenne, munkaidejük tervezhetetlenné válna.
Kiemelik: az is jelentős különbség a két fél álláspontjában, hogy a dolgozók tartós, évekre szóló megállapodást szeretnének, a menedzsment viszont csupán három hónappal hosszabbítaná meg a kollektív szerződést. A cégvezetés eddig két munkaügyi közvetítőre tett javaslatot is elutasított.
A BA ezzel kapcsolatban korábban annyit közölt, hogy a december 18-án csak a cég képviselői által aláírt megállapodás megnyugtatóan rendezné valamennyi, a munkavállalók számára fontos és lényeges kérdést.
Menedzsment Fórum