Ezek zömét a feketefoglalkoztatás, valamint a munkaszerződések és alkalmi munkavállalási igazolványok hiánya, esetenként jelentős munkaidő-túllépés adta.
"Csak hatósági eszközökkel nem lehet változtani a vállalkozói jogsértő cselekmények magas arányán, ez ellen csak a szociális partnerek közreműködésével, és nagyobb jogosultsággal lehet eredményesen küzdeni" - hangzott el a Zala megyei Munkaügyi Tanács ülését követő sajtótájékoztatón.
"A szociális partnerek számára, ha nem is ellenőrzési, de legalább jelzőszerep-jogosultságot szükséges biztosítani, annál is inkább, mert a kiszabott büntetések nyomán valamilyen módon a dolgozóikat rövidítik meg a munkaadók" - tolmácsolta Újvári Károly, a munkavállalói oldalt képviselő soros elnök a tanács álláspontját.
Kiss Ambrus, a megyei munkaügyi központ igazgatója szerint sok vállalkozóban nem tudatosult, hogy a szabályozott foglalkoztatási jogviszony megsértése révén két évre kizárhatja magát az uniós, illetve állami forrásokból és a közbeszerzésből. A munkajogsértések megelőzését, feltárását segíteni kész szociális partnerek ebbéli szerepét nagyban erősítené a Munka törvénykönyve és az ellenőrzési törvény összehangolása - tette hozzá a munkaügyi igazgató.