31,6 milliárd forintos árbevétel mellett 4,5 milliárd forintos adózott eredményt ért el az Egis az első negyedévben. Utóbbi kismértékű csökkenést jelentett tavalyhoz képest, az üzleti eredmény viszont 48 százalékkal nőtt év/év alapon. A kormány terveivel kapcsolatban a cég sem tud még konkrétumokat a gyógyszerkassza megvágásáról, azonban az idei évre nem is várnak ettől jelentős eredményhatást.
Jól húzott az orosz piac
Az Egis számára stratégiai területek közül Magyarországon a forintban kimutatott árbevétele az első negyedévben 5 százalékkal növekedett. Oroszországban és az egyéb FÁK-országokban 21 százalékkal bővült, Kelet-Európában 2 százalékkal mérséklődött a konszolidált forgalom euróértéke a múlt év azonos negyedévéhez képest. Az egyéb területeken a kivitel együttesen 12 százalékkal ért el magasabb euróértéket a tavalyi év azonos negyedévéhez képest.
Az elmúlt hat hónapban az orosz piacon 20 százalékkal tudta növelni árbevételét az Egis, Ukrajnában 12 százalékos csökkenés volt megfigyelhető, míg az egyéb FÁK-országokban 18 százalékkal nőtt a forgalom. A többi piac közül kiemelkedett Csehország 9 százalékos év/év alapú növekedése.
A féléves export értéke 46,6 milliárd forint, 15 százalékkal magasabb a tavalyi üzleti év első félévénél. A devizaárfolyamok kedvező alakulása összességében mintegy 1,9 milliárd forinttal értékelte fel a gyógyszergyár féléves exportját az előző évhez képest, amelyből 0,4 milliárd forint keletkezett az első negyedévben.
Az év első három hónapjában Magyarországon az Egis-csoport konszolidált árbevétele 8 milliárd forint lett. Ez 5 százalékos növekedésnek felel meg a bázishoz képest. Az üzleti év első féléve (az Egisnél októberben kezdődik az üzleti év - szerk.) során a cég belföldön 16,9 milliárd forint konszolidált árbevételt regisztrált, ez 7 százalékkal több a tavalyi évinél.
Romlott az eredmény a pénzügyi tételek miatt
A konszolidált üzleti eredmény a forgalom emelkedése és a visszafogott költségek miatt a második negyedévben 6 milliárd forintot tett ki, ez 48 százalékos növekedést jelent a bázishoz képest. A pénzügyi műveletek terén 1,4 milliárdos mínusz látszott a tavalyi 882 milliós nyereség után, ennek volt köszönhető, hogy a konszolidált adózott eredmény 4,5 milliárd, amely 4 százalékkal alacsonyabb a bázisnál.
Az üzleti év első félévének konszolidált árbevétele 63,5 milliárd forintot tett ki, 13 százalékkal többet a múlt évinél. A stratégiai piacok 10 százalékos forgalombővülése mellett az egyéb piacokon 40 százalékos volt a félév növekedése. A félév üzleti eredménye 10,3 milliárd forint, 36 százalékkal több a tavalyi év első félévében elértnél.
Az Egis-csoport az üzleti első félév során 9,2 milliárd forint adózott eredményt ért el, ami a jó üzleti teljesítménynek köszönhetően a negatív pénzügyi eredmény ellenére 4 százalékos növekedést jelent a tavalyi évhez képest. "A Társaság értékelése szerint az első félév teljesítménye kedvezőnek minősíthető" - olvasható a tőzsde honlapján közzétett eredménykimutatásban.
"Az elmúlt időszak során számos további kormányzati intézkedéstervezet látott napvilágot a gyógyszertámogatások állami kiadásának csökkentésére, amelyek a jövőben – jelenleg számszakilag megalapozottan nem becsülhető – hatással lehetnek a Társaság pénzügyi teljesítményére. Ugyanakkor a tárgy üzleti évben csak mérsékelt hatásokra számít a Társaság" - fejti ki az Egis vezetősége a Széll Kálmán Terv intézkedéseivel kapcsolatban.
Beke Károly
mfor.hu