A 25 tagállamban, a csatlakozásra váró két országban, a második körben csatlakozó államokban, valamint a ciprusi török közösségben összesen mintegy 30000 főt megszólító felmérés szerint a megkérdezettek jelentős hányada (26 százalék) szerint a piacgazdaság is fontos érték, derül ki a piackutató cég közleményéből.
A magyar válaszadók is egyértelműen az emberi jogokat (39 százalék) jelölték meg első helyen, mint legfőbb európai uniós értéket. Más EU tagállamokkal összehasonlítva érdekes, hogy a magyarok számára a béke és piacgazdaság (mindkét esetben 36-36 százalék) hasonlóképpen fontos értéket képvisel, derül ki a felmérésből. Ami a másik végletet jelenti, az a kulturális örökség (6 százalék) és a tolerancia (5 százalék) fogalma, ugyanis ez a két érték az, ami a legkevésbé jut eszébe a magyar válaszadóknak az unióval kapcsolatban.
Az európai értékekkel kapcsolatos véleménynyilvánításban az EU 15 régi és 10 új tagállama között csak kis különbség tapasztalható. Az első csoport válaszaiban a béke említése volt túlsúlyban (39 százalék az új tagállamok 32 százalékával szemben), az új tagállamok válaszadói pedig többnyire a piacgazdaságot emelték ki (30 százalék, a régi 15 tagország 25 százalékos értékével szemben) a környezetvédelem mellett (16 százalék, szemben a régi 15 tagországban mért 9 százalékkal).
Társadalmi-demográfiai szempontból említésre méltó, hogy a piacgazdaság fontos uniós értéket képvisel a diplomások szemében (a legalább 20 éves korukig tanulók 33 százaléka, míg a tanulmányaikat 15 évesen befejezetteknek csupán 18 százaléka tartja fontosnak azt), valamint a magasabb társadalmi-gazdasági státusszal rendelkezők között (az igazgatók 37 százaléka, a magánvállalkozók 32 százaléka, az egyéb szellemi munkát végzők 31 százaléka gondolkodik így).