3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hazánkban a dolgozók átlagosan 40,5 órát töltenek munkával hetente, amivel Európa középmezőnyébe tartozunk, derül ki egy friss uniós tanulmányból. Térségi összehasonlításban azonban már nem áll ilyen jól a szénánk, hiszen a volt szocialista blokk országai közül csupán a szlovákokat és a litvánokat előzzük meg. Az elemzés szerint Európa legszorgalmasabb nemzete a román, míg a leglustábbak a franciák.

Magyarország a 14. helyen szerepel azon a 28-as listán, amelyet a ledolgozott heti munkaidő alapján állított össze a dublini székhelyű Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javítására nevű uniós intézet.

Máltával vagyunk egy szinten

Hazánkban átlagosan 40,5 órát dolgoznak az emberek hetente, derül ki a tanulmány Die Welt című német lap által tegnap közölt kivonatából. Ezzel a mutatóval a portugálokkal (40,2), a litvánokkal (40,2), a spanyolokkal (40,4), a máltaiakkal (40,6), a görögökkel (40,6) és a ciprusiakkal (40,8) vagyunk egy szinten – gyakorlatilag hozzuk az európai átlagot (40,4).      

Érdekesség, hogy térségi összehasonlításban már nem állunk ilyen jó helyen. A régiós országok közül ugyanis csak a 23. helyen szerénykedő Szlovákiát és a 16. Litvániát sikerült magunk mögé utasítanunk – északi szomszédaink hetente mindössze 39,5 órát töltenek munkával. Jóval előttünk tanyázik viszont Szlovénia és Észtország, amelyek 41,1 órás értékükkel a 9-10. helyet foglalják el.

Elől a románok, nyomukban a régió

Még ennél is érdekesebb eredményekre bukkanhatunk, ha a lista élmezőnyét vesszük szemügyre. A 2008-as adatokat figyelembe vevő uniós szerv szerint ugyanis az EU-ban a románok dolgoznak a legtöbbet (heti 41,8 órát), őket követik a csehek, a lettek és a lengyelek 41,7 órával.

Mindössze 0,2 órával maradnak el tőlük az ötödik helyen az osztrákokkal osztozó bolgárok, tehát a lista első hat helyezettje közül öt, az első tízből pedig hét egykoron a szocialista blokkba tartozó ország található.         

A tőlünk nyugatra fekvő államok közül az osztrákok után a németek teljesítenek a legjobban heti 41,2 órával, mellettük még a britek fértek be az első tízbe 40,9 órás mutatóval.

Nem szakadnak meg a franciák

A lista vége felé viszont már tolonganak a nyugat-európai országok: a leglustábbak a hetente mindössze 38,4 órát güriző franciák, de nem lehetnek túl büszkék eredményükre az őket követő belgák (38,6) és az írek (38,9) sem.

Az Európai Unió jelenleg - egy 1993-as munkaidő-direktíva alapján - 48 órában maximálja a munkahét hosszát. Az unión belül – elsősorban Nagy-Britannia nyomására – a közelmúltban történtek kísérletek arra, hogy a plafont 60 órára emeljék, ám ezt a tervet – nem utolsósorban az Európai Parlament ellenkezése miatt – eddig nem sikerült keresztülvinni. Igaz, ennek ellenére jelenleg az uniós tagországok felében elvileg van lehetőség a 48 órás határ átlépésére.

W. B.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!