Magyarország a 14. helyen szerepel azon a 28-as listán, amelyet a ledolgozott heti munkaidő alapján állított össze a dublini székhelyű Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javítására nevű uniós intézet.
Máltával vagyunk egy szinten
Hazánkban átlagosan 40,5 órát dolgoznak az emberek hetente, derül ki a tanulmány Die Welt című német lap által tegnap közölt kivonatából. Ezzel a mutatóval a portugálokkal (40,2), a litvánokkal (40,2), a spanyolokkal (40,4), a máltaiakkal (40,6), a görögökkel (40,6) és a ciprusiakkal (40,8) vagyunk egy szinten – gyakorlatilag hozzuk az európai átlagot (40,4).
Érdekesség, hogy térségi összehasonlításban már nem állunk ilyen jó helyen. A régiós országok közül ugyanis csak a 23. helyen szerénykedő Szlovákiát és a 16. Litvániát sikerült magunk mögé utasítanunk – északi szomszédaink hetente mindössze 39,5 órát töltenek munkával. Jóval előttünk tanyázik viszont Szlovénia és Észtország, amelyek 41,1 órás értékükkel a 9-10. helyet foglalják el.
Elől a románok, nyomukban a régió
Még ennél is érdekesebb eredményekre bukkanhatunk, ha a lista élmezőnyét vesszük szemügyre. A 2008-as adatokat figyelembe vevő uniós szerv szerint ugyanis az EU-ban a románok dolgoznak a legtöbbet (heti 41,8 órát), őket követik a csehek, a lettek és a lengyelek 41,7 órával.
Mindössze 0,2 órával maradnak el tőlük az ötödik helyen az osztrákokkal osztozó bolgárok, tehát a lista első hat helyezettje közül öt, az első tízből pedig hét egykoron a szocialista blokkba tartozó ország található.
A tőlünk nyugatra fekvő államok közül az osztrákok után a németek teljesítenek a legjobban heti 41,2 órával, mellettük még a britek fértek be az első tízbe 40,9 órás mutatóval.
Nem szakadnak meg a franciák
A lista vége felé viszont már tolonganak a nyugat-európai országok: a leglustábbak a hetente mindössze 38,4 órát güriző franciák, de nem lehetnek túl büszkék eredményükre az őket követő belgák (38,6) és az írek (38,9) sem.
Az Európai Unió jelenleg - egy 1993-as munkaidő-direktíva alapján - 48 órában maximálja a munkahét hosszát. Az unión belül – elsősorban Nagy-Britannia nyomására – a közelmúltban történtek kísérletek arra, hogy a plafont 60 órára emeljék, ám ezt a tervet – nem utolsósorban az Európai Parlament ellenkezése miatt – eddig nem sikerült keresztülvinni. Igaz, ennek ellenére jelenleg az uniós tagországok felében elvileg van lehetőség a 48 órás határ átlépésére.
W. B.
Menedzsment Fórum