Komoly nyomást fejtenek a FIFA vezetésére a szervezet legnagyobb támogatói, azt követően, hogy az amerikai és a svájci hatóságok közös fellépésének eredményként a testület több vezetőjét fogták el. Mint arról a világsajtó az elmúlt napokban részletesen beszámolt, szerdán Zürichben, a csütörtök-pénteki tisztújító kongresszusra érkezett FIFA-tagok szállodájából hét tisztviselőt vittek el, köztük volt két alelnök, Jeffrey Webb, az észak- és közép-amerikai országok szövetségeit tömörítő CONCACAF 50 éves, kajmán-szigeteki vezetője és a 83 esztendős, uruguayi Eugenio Figueredo. Ezt követően hazájában, Trinidad és Tobagóban jelentkezett a rendőrségen egy korábbi alelnök, Jack Warner. A szerdán elfogottak mellett további hét embert vádolnak korrupcióval, közéjük tartozik Warner is. Az amerikai igazságügyi minisztérium közleménye szerint a New York-i szövetségi bíróságnál kétéves nyomozás eredményeként benyújtott, 47 vádpontot tartalmazó vádiratban többek között az áll, hogy az érintettek zsarolásra, csalásra és pénzmosásra épülő rendszert működtettek több mint két évtizeden keresztül.
Az elfogások nem érintették a szervezet elnökét, az ötödik ciklusára készül Sepp Blattert, aki sokak szerint az egész bűnszervezet atyja. Az első nyilatkozatok alapján az eredetileg péntekre tervezett elnökválasztást Blatter szeretné megtartani, ám egyre nagyobb nyomás nehezedik a FIFA-ra, hogy végre rend legyen.
A FIFA megérezheti, milyen messzire elér az amerikai igazságszolgáltatás keze, s végre valaki elszámoltatja a világ futballszervezetét - foglal állást csütörtöki számában a Financial Times brit gazdasági, politikai napilap európai kiadása. A lap megjegyzi, hogy a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) döntéshozatali rendszerét tökéletesen a visszaélésekre szabták, semmilyen külső ellenőrzés nincs, a szervezet pedig mindezidáig a büntetlenség légkörében működhetett, átláthatatlan döntéshozatallal.
"Nem mehetnek úgy tovább a dolgok, ahogy eddig. Az e heti eseményeknek forradalmat kellene elindítaniuk a világ labdarúgásának irányításában" - írja a lap szerkesztőségi cikkében. A Financial Times szerint a FIFA "vastagon megérdemli", hogy kongresszusának előestéjén így megalázzák, mert évtizedeken át működött elszámoltathatatlanul, s állt ellen mindenféle változásnak.
A lap úgy véli, hogy Sepp Blatter és a FIFA az egyre több, vesztegetést alátámasztó bizonyíték fényében dönthetett volna a reform mellett, de nem így tettek. "Miután az önszabályozás kudarcot vallott, ünneplendő, hogy az amerikai igazságügyi minisztérium előásta a csatabárdot" - húzza alá az újság, hozzátéve: Blatternek rég le kellett volna mondania. A lap szerint a FIFA-botrány túl régóta húzódik, s ha a szervezetet nem lehet "valami működővé és átláthatóvá" átalakítani, akkor "ki kell állítani a játékból".
A közvélemény és a média nyomását érzékelve úgy tűnik a szponzorok is megmozdultak, hiszen a szervezetet milliárdokkal finanszírozó nagy cégek közül kettő is megszólalt, mind a Visa, mind a Coca-Cola figyelmeztette a FIFA jelenlegi vezetését. A világ egyik legnagyobb kártyakibocsátója hangsúlyozta például, hogy a most kialakult helyzetben átértékelik a támogatói szándékukat. A Coca-Cola kicsit visszafogottabb volt, de ők is csalódásukat hangsúlyozták és közleményük szerint bíznak abban, hogy a szervezet vezetése a hatóságokkal együttműködve képes lesz a kialakult helyzetettel megbirkózni.
A harmadik nagyvállalat, az Adidas, amelytől sokan azt várták, hogy fellép és lezárja a kétes ügyekkel sújtott Blatter-korszakot, azonban egyelőre kivárt. De más támogatók, így a McDonalds és a Hyundai is meglehetősen óvatosan nyilatkozott, azt hangoztatták a vállalatok, hogy nagyon fontosak számukra az etikai standardok és az átláthatóság.
Ha a legnagyobbak még nem is engedték el a FIFA mostani vezetésének kezét, a kisebb támogatók közül többen jelezték, hogy búcsút intenek a megvádolt szervezetnek. Közülük az utóbbi időben nehézségekkel küzdő Sony illetékesei a Financial Times írása szerint jelezték, hogy nem kívánják meghosszabbítani az idén lejáró szerződésüket, de az utóbbi napok nyilatkozata szerint a Castrol, a Continental és a Johnson & Johnson sem fog kitartani a FIFA mellett.
Egyes vélemények szerint a FIFA jelenlegi vezetése számára a támogatók elpártolása jelenthet komoly érvágást, hiszen a korábbi években is voltak vádak, ám ezt le lehetett azzal söpörni, hogy a szervezet pénzügyileg rendkívül sikeres, a bevételekből pedig sok pénzt adtak tovább a fejlődő országok szövetségeinek, illetve jelentős összeggel támogatták az ott indított labdarúgással kapcsolatos programokat. A FIFA tavalyi eredményei márciusban jelentek meg, amelyek rekordösszegű számokat tartalmaztak. A szövetség számára a brazíliai világbajnokság igencsak profitáló volt, hiszen ez 4,8 milliárd dollár bevételt generált számukra, miközben a ráfordítás csak 2,2 milliárd dollárt tett ki.
mfor.hu