5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A körbetartozásra nem jelent megoldást az előkészítés alatt álló törvénytervezet, fennmaradnak egyes jogi bizonytalanságok, amelyek rontják a fizetési morált – hangzott el a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara Kamarai Napok című rendezvényén. A cégvezetők szerint a bírósági procedúra lerövidítésére és a megbízó garanciavállalására lenne szükség, tudósít az mfor.hu a csütörtök délutáni programról.

A körbetartozás miatt számos építőipari cég megy csődbe

"Védelmet nyújthatna a körbetartozás ellen, ha a fizetésköveteléssel kapcsolatos vitákat maximum 6 hónap alatt lezárnák" - fogalmazott Tolnay Tibor, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége elnöke, a Magyar Építő Rt. elnök-vezérigazgatója a Kamarai Napokon. A gyakorlatban jelenleg 3-4 évig is elhúzódhatnak a tartozásokkal kapcsolatos ügyek, ami akár a kárvallott cég csődbe jutását is eredményezheti. Sok esetben a fővállalkozó projektcéget hoz létre, amely alacsony tőkésítettsége folytán bírósági határozat ellenére sem képes rendezni az elmaradást.

A szakértő szerint több oka is van annak, hogy igen rossz a fizetési morál az építőiparban Magyarországon. Ebben az ágazatban rendkívül éles a versenyhelyzet: miközben Ausztriában összesen mintegy 30 ezer építőipari cég tevékenykedik, hazánkban mintegy háromszor ennyit jegyeznek hivatalosan. Így nem csoda, hogy csak tavaly legalább 1000 társaság "húzta le a rolót".

A probléma gyökere törvényi eredetű

Nyilvánvalóan a felelőtlen vállalkozói morál is bűnös, azonban a körbetartozásért a szakma elsősorban a törvényi bizonytalanságot okolja. "A vállalkozók kiszolgáltatott helyzetben vannak. A munkát végző cégnek közbeszerzéseknél és magánmegrendeléseknél is 3-4 féle bankgaranciát kell adniuk, miközben a megrendelőt ilyen kötelezettség nem terheli. Jogos elvárás lenne, hogy a megbízó is igazolja, birtokában áll annak a pénzösszegnek, amelyre leszerződik" - hívta fel a figyelmet Tolnay Tibor.

Az utóbbi időben egyre gyakrabban fordul elő, hogy a kezdetben határidőre fizető megrendelő, miután átveszi a létesítményt, az utolsó két tételt "elfelejti" rendezni. Ha a vállalkozó nem adja át a kész ingatlant, később még ő maga vonható felelősségre azon a címen, hogy a késleltetéssel kárt okozott a megrendelőnek.

A körbetartozás ellen készített törvénytervezetet (a Közbeszerzési törvény módosítást) várhatóan 2006. őszén tárgyalja az országgyűlés. A dokumentum az előadó szerint nem ad választ a fenti problémákra, azonban - amennyiben elfogadják - további terheket jelentene a vállalkozónak, illetve a tőkeerős külföldi hátterű cégeket hozná kedvezőbb helyzetbe.

Mint ismert, a tervezet szerint bevezetnék a kötelező akkreditív intézményét. Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy egy 10 milliárdos beruházás esetében, ha a fővállalkozó 8 milliárd értékű munkát kiszervez, ekkora összeget (vagyis 8 milliárd forintot) letétbe kellene helyeznie valamely pénzintézetnél. A helyzet pikantériája az, hogy az alvállalkozó csak akkor juthatna hozzá ehhez a pénzhez, ha teljesítésigazolással rendelkezik, márpedig az a cég, amely nem akar fizetni, nem állít ki bizonyítékot maga ellen. Ez a megoldás tehát csak akkor nyújtana védelmet a kisebb cégeknek, ha tisztességes partnerrel állnak szemben.

A körbetartozás helyzetét rendezni kívánó törvénytervezettel kapcsolatban három érintett cég is kifejtette véleményét az mfor.hu kérdésére korábban. "Hiába történtek előrelépések a jogi szabályozás tekintetében, egy felszámolás elindítása ma még mindig komoly nehézségekbe ütközik" - mondta Felfalusi Péter, a követelésbehajtással foglalkozó Intrum Justitia ügyvezető igazgatója.

A vállalkozónak védettséget nyújthatnak a rossz adósokat számba vevő különböző feketelisták. Az Építési Vállalkozók Országos Szövetsége által kezdeményezett követelésnyilvántartó rendszer a cégek fizetéskészségi és gazdasági helyzetét követi nyomon. De például az APEH honlapján is lehet tájékozódni, ahova a 100 millió forint feletti adótartozással rendelkező cégek kerülnek fel. Vigyázni kell azonban, mert ezek az adatbázisok csak a múltbéli helyzetre vonatkoznak, a későbbiekben adódhatnak meglepetések.

Horvát minta a körbetartozás ellen

A kamarai rendezvényen az egyik résztvevő a horvát példát hozta fel mintának a körbetartozás elleni hatékony fellépésre. A szomszédos országban, ha nem fizetik ki a vállalkozót az elvégzett munkáért, hónapok alatt elkobozzák az ingatlant a tulajdonos-megbízótól. Így történt ez szerinte a Vír-szigeten is, ahol idén nyáron több magyar nyaralóját bontották le buldózerekkel a hatóságok.

A sajtóban megjelent hírek szerint az épületeket azért tették a földdel egyenlővé a végrehajtók, mert nem volt engedély azokra. A rendezvényen felszólaló vállalkozó azonban állítja: a megrendelők nem fizettek a megbízottnak, akik emiatt az államtól kértek segítséget. Tény, hogy az egykori börtönszigeten a helyi intézmények hallgatólagos beleegyezésével épültek egymás után engedély nélkül paloták.

Nagy Vajda Zsuzsa

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!