Az amerikai Gilead Sciences nevű biotechnológiai cég végzett az első helyen azon a listán, amelyen a világ legjobban teljesítő részvényeit állította sorrendbe a Boston Consulting Group (BCG).
A hivatalosan csak kedden megjelenő, de a Die Presse osztrák napilap által már hétfőn megszellőztetett elemzés az elmúlt tíz év teljes részvénytulajdonosi hozama (Total Shareholder Return - TSR) alapján rangsorolta a cégeket – tehát az évente elért árfolyamnyereséget és az osztalékot együttesen vette figyelembe.
A második helyre szorult az Apple
A terápiák és gyógyszerek kutatásával és értékesítésével foglalkozó biotechnológiai cég évi TSR-je 35,4 százalékra rúgott 1999 és 2008 között, amivel a társaság magabiztosan utasította maga mögé a második helyezett számítógép- és mobilgyártó óriást, az Apple-t, valamint a dobogóra szintén felférő British American Tobacco dohányipari társaságot.
A Magyarországon is jelen lévő cégek közül éppen befért a top 10-be a Teva izraeli gyógyszergyártó, míg a Samsungnak a 16., a Tescónak a 17., az E.ON-nak a 21, a McDonald’snak pedig a 22. helyet sikerült megszereznie.
Összességében elmondható, hogy a tőzsdén legjobban teljesítő cégek az innováció által hajtott iparágakból, így a gyógyszer- és a technológiai szektorból kerültek ki, emellett a vegyi és a bányaipar, valamint az energia- és az FMCG-szektor is relatív jó eredményeket könyvelhetett el ezen a téren.
Amerikai cégek dominálnak
Ami a földrajzi eloszlást illeti, a top 25-ben a legtöbb céggel, szám szerint 11-gyel az Egyesült Államok képviselteti magát, míg Európa hét céget delegált a listára. Érdekesség, hogy a top 15-be befért egy indiai, egy ausztrál cég és – a tizenegyedik helyen – egy Novo Nordisk nevű dán társaság is. Utóbbi magyar leányvállalattal is rendelkezik, amely a cukorbetegség kezelését segítő gyógyszerek és segédeszközök kifejlesztésével foglalkozik.
Az elemzésbe a BCG 51 ország összesen 6300 vállalatát vonta be.
W. B.
Menedzsment Fórum