2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy amerikai biotechnológiai cég részvényei bizonyultak a legjobb befektetésnek az elmúlt tíz év átlagos hozamait tekintve, derül ki a Boston Consulting Group aktuális elemzéséből. A legjobban teljesítő cégek a gyógyszeriparból és a technológiai szektorból kerültek ki, mellettük az energia- és a vegyiipar is a jól teljesítő területek közé tartozott.

Az amerikai Gilead Sciences nevű biotechnológiai cég végzett az első helyen azon a listán, amelyen a világ legjobban teljesítő részvényeit állította sorrendbe a Boston Consulting Group (BCG).

A hivatalosan csak kedden megjelenő, de a Die Presse osztrák napilap által már hétfőn megszellőztetett elemzés az elmúlt tíz év teljes részvénytulajdonosi hozama (Total Shareholder Return - TSR) alapján rangsorolta a cégeket – tehát az évente elért árfolyamnyereséget és az osztalékot együttesen vette figyelembe.

A második helyre szorult az Apple

A terápiák és gyógyszerek kutatásával és értékesítésével foglalkozó biotechnológiai cég évi TSR-je 35,4 százalékra rúgott 1999 és 2008 között, amivel a társaság magabiztosan utasította maga mögé a második helyezett számítógép- és mobilgyártó óriást, az Apple-t, valamint a dobogóra szintén felférő British American Tobacco dohányipari társaságot.

A Magyarországon is jelen lévő cégek közül éppen befért a top 10-be a Teva izraeli gyógyszergyártó, míg a Samsungnak a 16., a Tescónak a 17., az E.ON-nak a 21, a McDonald’snak pedig a 22. helyet sikerült megszereznie.

Összességében elmondható, hogy a tőzsdén legjobban teljesítő cégek az innováció által hajtott iparágakból, így a gyógyszer- és a technológiai szektorból kerültek ki, emellett a vegyi és a bányaipar, valamint az energia- és az FMCG-szektor is relatív jó eredményeket könyvelhetett el ezen a téren.

Amerikai cégek dominálnak

Ami a földrajzi eloszlást illeti, a top 25-ben a legtöbb céggel, szám szerint 11-gyel az Egyesült Államok képviselteti magát, míg Európa hét céget delegált a listára. Érdekesség, hogy a top 15-be befért egy indiai, egy ausztrál cég és – a tizenegyedik helyen – egy Novo Nordisk nevű dán társaság is. Utóbbi magyar leányvállalattal is rendelkezik, amely a cukorbetegség kezelését segítő gyógyszerek és segédeszközök kifejlesztésével foglalkozik.

Az elemzésbe a BCG 51 ország összesen 6300 vállalatát vonta be.

W. B.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!