Csaba László: csökkentsük a kiadásokat! Petschnig Mária Zita: járhatatlan az adócsökkentés útja
- A kérdés nem pontos. Többek között a CEMI-tanulmány készítői is azt állították, én is azt mondom, hogy elsősorban a költségvetés kiadási oldalát kellene csökkenteni a megszorítások és a bevételi oldal átstrukturálása mellett.
Elfogadható klímát teremtene a gazdaságnak, ha az állami költekezést kellően megritkítanák és célirányossá tennék, ha a nyugdíjreformra nem kellene 2010-ig várni, ha nem maradna "százezer" intézményesített kivétel az adórendszerben, ha nem finanszíroznák korlátok nélkül a közigazgatás és az állami cégek veszteségeit. Ebben az esetben kisebb növekedési áldozattal is túl lehetne jutni a nehéz helyzeten. Mi több, végre lenne valós távlat, ami most hiányzik.
- Az adócsökkentés gondolata nem mostanában merült fel, a parlamenti választások kampányában is előtérbe került. A legnagyobb ellenzéki párt azt ígérte, hogy júliustól 30 százalékos tb-csökkentéssel kezdi a kormányzást, amennyiben hatalomra került.
A mostanra kialakult helyzetben járhatatlan az adócsökkentések útja. Gyors kiigazításokra van szükség annak érdekében, hogy az ország megmeneküljön a válsághelyzet kialakulásától. Az adócsökkentés rövid távon súlyos deficitnövekedést eredményezne, egy járulékcsökkentés tovább súlyosbítaná az amúgy is rendkívül nehéz helyzetben lévő tb-kassza helyzetét.
Brüsszel már 2005 végén figyelmeztette a deficiteljárás alatt álló országokat - közöttük Magyarországot is - arra, hogy semmiképpen ne folyamodjanak adócsökkentéshez. Tette ezt a decemberben nyilvánosságra hozott deficitszámok ismeretében, amelyek jóval alulmúlják a mostani hiányt.
Ha adót csökkentenénk, Brüsszel részéről számolni kellene a következményekkel, ami pénzügyi válságot idézne elő. Az adócsökkentés nem hozhatja meg azt a várt eredményt, hogy beinduljanak a folyamatok.
Király Béla, Nagy Vajda ZsuzsaMenedzsment Fórum