4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A vállalatok között továbbra is a Mol, míg a pénzintézetek körében az OTP vezeti a APEH top 100-as, illetve top 50-es listáját. A top 100-ban szereplő cégek az összes adóbevétel mintegy harmadát adják. Az APEH és a Magyar Kereskedelmi Iparkamara (MKIK) közösen készített, a 2007-es évet bemutató kiadványát csütörtökön az APEH évértékelő rendezvényén ismertették.

A 2007. évi értékesítés nettó árbevétele alapján a legnagyobb vállalat a Mol, amelyet az Audi követ. A pénzintézetek rangsorában a 2007-es mérlegfőösszeg szerint az OTP végzett az élen, a Kereskedelmi és Hitelbank és az MKB Bank előtt.

A magyar adóigazgatásban a költségvetés bevételeinek jelentős részét, mintegy 30-35 százalékát egy szűk réteg, az úgynevezett legnagyobb adózók teljesítik. Ennek a körnek az élén találhatók a céges toplistákon szereplő vállalatok, amelyek a kiemelt adónemek – társasági adó, általános forgalmi adó, személyi jövedelemadó, társadalombiztosítási járulék, egészségügyi hozzájárulás – több mint ötödét, 21 százalékát teljesítették 2007-ben.

2007-ben a száz legnagyobb vállalkozás a cégek által generált összes árbevétel 34 százalékát adta, amelynek 27 százaléka irányult exportra. A kivitel 56 százalékát bonyolította ez a kör. Az összesített adózás előtti eredmény harmada kötődik ezekhez a cégekhez.

A legnagyobb száz cég az összes jegyzett tőke egyötödét mondhatja magáénak, a meghatározó hitelintézetekkel együtt pedig az arány megközelíti a huszonöt százalékot.

A jegyzett tőkében a külföldi tulajdon aránya átlagosan 52 százalék, a pénzintézeti körben ennél magasabb, mintegy hetven százalékos.

Az átlagos állományi létszám viszonylagosan alacsony aránya - a cégek összesített foglalkoztatotti létszámán belül - a toplistán szereplő társaságok hatékony gazdálkodására utal. A legnagyobb adózók árbevételre és létszámra vonatkozó adatának összevetése alapján megállapítható, hogy az egy főre jutó átlagos árbevétel a top 100-as körbe tartozók esetében közel háromszorosa az országosnak.

Pörög a bevétel a nagyoknál 

A százas rangsorban szereplők esetében az árbevétel növekedése a feldolgozóiparban és a kereskedelemben átlagos volt, az energiaszolgáltatás és ingatlanhasznosítás területén átlag feletti, míg az építőiparban, a logisztikában és a távközlés területén jelentős visszaesés volt tapasztalható 2006-hoz képest.

Az országosan keletkező 3,7 billió forintnyi árbevételnövekedés 44 százaléka származik a legnagyobb száz vállalkozástól, ennek majdnem felét az első tíz helyezett érte el.

Az árbevétel alapján első tíz helyezett cég a top százas körben meghatározó szerepet tölt be, 2007-ben súlyuk elérte a negyven százalékot.

Százmilliárd forint feletti árbevételt hatvanöt adózó realizált 2007-ben, ebből három ezermilliárd felettit. A toplistába kerülés alsó határa 56 milliárd forint volt.

Parragh: még nem értük el a gödör alját

A rendezvényen Veres János pénzügyminiszter a gazdaság jelenlegi válságos helyzetével kapcsolatban elmondta: a legnagyobb baj, hogy nincs konszenzus az országban arról, milyen irányban kellene elindítani az átalakításokat. Kiemelte az állami kiadáscsökkentés fontosságát - szerinte két év alatt mintegy 110 ezerrel mérséklődött a közalkalmazottak száma. Ekkora mértékű csökkenés még soha nem volt tapasztalható ennyi idő alatt.

Parragh László, az MKIK elnöke is a kiadások drasztikus visszafogásának fontosságát hangsúlyozta. Szerinte az ország még "nincs a gödör alján", hiszen a GDP-vel, az exporttal és a munkanélküliséggel kapcsolatos előrejelzések egyre rosszabbak. Az elnök szerint a kormány által kijelölt irány megfelelő, a változtatások mértéke azonban nem elegendő. Úgy véli, az országnak szüksége van nagy, merész lépések megtételére: muszáj hozzányúlni a nyugdíjrendszerhez, az egészségügyhöz, az oktatáshoz vagy a szociális hálóhoz a katasztrófa elkerülése érdekében.

Példaként említette, hogy idén háromszor annyian mennek nyugdíjba, mint amennyi fiatal a munkaerőpiacra lép - harmaduk munkanélküliként. Emiatt mindenképpen változtatni kell a rendszeren, hiszen lassan nem az lesz a kérdés, mennyi lesz a nyugdíj, hanem hogy lesz-e egyáltalán. "Több rokkantnyugdíjasunk van most, mint közvetlenül a második világháború után" - jelezte az elnök.

Szikora János, az APEH elnöke kiemelte, hogy a hatóság feladata a válság idején is következetesen betartatni a jogszabályokat, valamint beszedni az adóbevételeket a tisztességesen működő társaságok és az állam érdekében. Hozzátette, hogy az APEH-nak a tőkevonzásban is szerepe van az eljárások egyszerűsítésével, modernizálásával, valamint a szolgáltatások fejlesztésével.

Fokasz Oresztész

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!