A 2007. évi értékesítés nettó árbevétele alapján a legnagyobb vállalat a Mol, amelyet az Audi követ. A pénzintézetek rangsorában a 2007-es mérlegfőösszeg szerint az OTP végzett az élen, a Kereskedelmi és Hitelbank és az MKB Bank előtt.
A magyar adóigazgatásban a költségvetés bevételeinek jelentős részét, mintegy 30-35 százalékát egy szűk réteg, az úgynevezett legnagyobb adózók teljesítik. Ennek a körnek az élén találhatók a céges toplistákon szereplő vállalatok, amelyek a kiemelt adónemek – társasági adó, általános forgalmi adó, személyi jövedelemadó, társadalombiztosítási járulék, egészségügyi hozzájárulás – több mint ötödét, 21 százalékát teljesítették 2007-ben.
2007-ben a száz legnagyobb vállalkozás a cégek által generált összes árbevétel 34 százalékát adta, amelynek 27 százaléka irányult exportra. A kivitel 56 százalékát bonyolította ez a kör. Az összesített adózás előtti eredmény harmada kötődik ezekhez a cégekhez.
A legnagyobb száz cég az összes jegyzett tőke egyötödét mondhatja magáénak, a meghatározó hitelintézetekkel együtt pedig az arány megközelíti a huszonöt százalékot.
A jegyzett tőkében a külföldi tulajdon aránya átlagosan 52 százalék, a pénzintézeti körben ennél magasabb, mintegy hetven százalékos.
Az átlagos állományi létszám viszonylagosan alacsony aránya - a cégek összesített foglalkoztatotti létszámán belül - a toplistán szereplő társaságok hatékony gazdálkodására utal. A legnagyobb adózók árbevételre és létszámra vonatkozó adatának összevetése alapján megállapítható, hogy az egy főre jutó átlagos árbevétel a top 100-as körbe tartozók esetében közel háromszorosa az országosnak.
Pörög a bevétel a nagyoknál
A százas rangsorban szereplők esetében az árbevétel növekedése a feldolgozóiparban és a kereskedelemben átlagos volt, az energiaszolgáltatás és ingatlanhasznosítás területén átlag feletti, míg az építőiparban, a logisztikában és a távközlés területén jelentős visszaesés volt tapasztalható 2006-hoz képest.
Az országosan keletkező 3,7 billió forintnyi árbevételnövekedés 44 százaléka származik a legnagyobb száz vállalkozástól, ennek majdnem felét az első tíz helyezett érte el.
Az árbevétel alapján első tíz helyezett cég a top százas körben meghatározó szerepet tölt be, 2007-ben súlyuk elérte a negyven százalékot.
Százmilliárd forint feletti árbevételt hatvanöt adózó realizált 2007-ben, ebből három ezermilliárd felettit. A toplistába kerülés alsó határa 56 milliárd forint volt.
Parragh: még nem értük el a gödör alját
A rendezvényen Veres János pénzügyminiszter a gazdaság jelenlegi válságos helyzetével kapcsolatban elmondta: a legnagyobb baj, hogy nincs konszenzus az országban arról, milyen irányban kellene elindítani az átalakításokat. Kiemelte az állami kiadáscsökkentés fontosságát - szerinte két év alatt mintegy 110 ezerrel mérséklődött a közalkalmazottak száma. Ekkora mértékű csökkenés még soha nem volt tapasztalható ennyi idő alatt.
Parragh László, az MKIK elnöke is a kiadások drasztikus visszafogásának fontosságát hangsúlyozta. Szerinte az ország még "nincs a gödör alján", hiszen a GDP-vel, az exporttal és a munkanélküliséggel kapcsolatos előrejelzések egyre rosszabbak. Az elnök szerint a kormány által kijelölt irány megfelelő, a változtatások mértéke azonban nem elegendő. Úgy véli, az országnak szüksége van nagy, merész lépések megtételére: muszáj hozzányúlni a nyugdíjrendszerhez, az egészségügyhöz, az oktatáshoz vagy a szociális hálóhoz a katasztrófa elkerülése érdekében.
Példaként említette, hogy idén háromszor annyian mennek nyugdíjba, mint amennyi fiatal a munkaerőpiacra lép - harmaduk munkanélküliként. Emiatt mindenképpen változtatni kell a rendszeren, hiszen lassan nem az lesz a kérdés, mennyi lesz a nyugdíj, hanem hogy lesz-e egyáltalán. "Több rokkantnyugdíjasunk van most, mint közvetlenül a második világháború után" - jelezte az elnök.
Szikora János, az APEH elnöke kiemelte, hogy a hatóság feladata a válság idején is következetesen betartatni a jogszabályokat, valamint beszedni az adóbevételeket a tisztességesen működő társaságok és az állam érdekében. Hozzátette, hogy az APEH-nak a tőkevonzásban is szerepe van az eljárások egyszerűsítésével, modernizálásával, valamint a szolgáltatások fejlesztésével.
Fokasz Oresztész