Idén már szeretné üzembe helyeztetni első bluetooth-fizető terminálját az a cég, amely három éves fejlesztői munkát követően 2006 végén alakult. A tesztek sikeresen lezajlottak az Egyesült Államokban és Dubaiban, így a cég vezetői szerint nincs akadálya annak, hogy a megoldás világszerte elterjedjen. Vajda József, a rendszert fejlesztő, nemzetközi tulajdonú Rollcomm Worldwide Corporation igazgatója az mfor.hu-nak elmondta, hogy a kártyatársaságok és a mobilszolgáltatók kikapcsolásával a mobilkészülék valódi pénztárcaként funkcionálhat.
Olcsó megoldás
A rendszer működéséhez egy bluetooth-készülék üzemeltetésére van szükség, amely megteremti a kapcsolatot a vásárló, annak bankja és a kereskedő között. A felhasználó mobiltelefonján vagy PDA-ján futtatni kell egy JAVA- illetve .NET alapú programot is, amely felismeri a kasszánál található terminált, és ezen keresztül lehet lebonyolítani a fizetést is.
A fizetés úgy működik, hogy a vásárló kap egy azonosító számot a kasszánál található bluetooth-készüléktől, amit megad a pénztárosnak. A pénztáros ezt a kódot beüti a pénztárgépbe, ami a bluetooth-terminálon keresztül össze van kötve a Rollcom elszámoló-megoldásával, azon keresztül pedig a bankkal. A vásárlónak ezután még meg kell erősítenie, hogy valóban ennyit kíván költeni a kasszánál, ha ez megtörténik, a fizetés teljesítve is van.
A Rollpay-jel internetes áruházban is fizethetünk, ilyenkor azonban nem a bluetooth-t használja a rendszer, hanem sms-ben küld egy kódot, amit a vásárláskor kell megadnunk a netes áruház weboldalán.
Fontos kérdés a bluetooth-fizetés biztonsága is: a Rollcom ismertetőjéből kiderül, hogy a fizetési folyamatban hat helyre építettek be biztonsági elemeket, a telefonon futó Java és .NET alapú program a készülék azonosítását szolgáló IMEI számhoz és a bluetooth-chip úgynevezett BD címéhez kötődik. A leírás szerint ezzel a bluetooth fizetés egy kicsivel még biztonságosabb is, mint a kártyás, vagy internetbanki tranzakciók.
A rendszer használatának nagy előnye lehet, hogy olcsó - fejtette ki lapunknak Vajda József igazgató. Elmondta, hogy a kártyás fizetések esetén a tranzakciós díjak itthon általában 1,8 százaléktól 4 százalékig terjednek, amelyekből jellemzően 1,4 százalék a kártyatársaságoké. Mivel a bluetooth-fizetés esetben nincsenek közbeékelődő kártyatársaságok, a rendszert egy-egy országban üzemeltető licensztulajdonosok az 1,8 százaléknál kevesebbért is elláthatják a szolgáltatást.
Összezárnak a bankok
A magyar piacon is ismert, mobilszolgáltatón keresztül történő fizetésnél (például autópálya-matrica vásárlás) is olcsóbb lehet a rendszer, hiszen a mobilcégek jutalékai évek óta igen magasak, és nem is tűnik úgy, hogy csökkenének a közeljövőben.
Ráadásul Vajda József szerint megfigyelhető egy olyan tendencia is, hogy a bankok "összezárnak", és megpróbálnak együttes erővel belépni a kis összegű elektronikus fizetések piacára, mint például a mobilfizetés is. A bankoknak - legalábbis a kisebbeknek - érdekük, hogy minél több ügyfelük legyen, és úgy tűnik újabban valós igény mutatkozik a kereskedők részéről is, hogy vásárlóiknak felkínálják a hatékony és olcsó elektronikus fizetés lehetőségét. A bankok ezért egyre inkább viszik le az ilyen típusú tranzakciók jutalékszintjét - mondta Vajda József.
Magyarországon is megfigyelhető hasonló tendencia: az ország legnagyobb bankja, az OTP nemrég kötött szerződést egy kis összegű internetes fizetések lebonyolítására alkalmas rendszer üzemeltetőivel. A webes pénztárca feltöltése ebben az esetben ingyenes, a nagyobb webboltok a várható forgalom függvényében egyezhetnek meg a jutalékokról.
L. Nagy Gábor