A miniszterelnök szerint Ukrajna gazdasága számára katasztrófát jelentene, ha fennmaradna a jelenlegi ár, illetve annak a megállapodásokban foglalt negyedévenkénti emelkedése. A kérdést Kijev legutóbb májusban vetette fel, s akkor Igor Szecsin illetékes orosz miniszterelnök-helyettes az orosz árképzési formula átdolgozását javasolta. Azarov most elmondta: Ukrajna az első negyedévben ezer köbméter gázt 330 dollárért kapott, és az ár negyedévenként csaknem 25 dollárral emelkedett.
A 2009. januárjában az európai gázszállítások leállásával járó, orosz-ukrán gázháború lezárásaként aláírt, 2020-ig szóló szerződés a pakura és a gázolaj árához kötötte a gáz árát, és az első évre 20 százalék kedvezményt biztosított. Mindezek alapján az Oroszországból importált földgáz Ukrajna számára az idei első negyedévben ezer köbméterenként 305,68 dollárra nőtt, míg 2009 negyedik negyedében 208,12, harmadik negyedében 198,34 dollárba került.
Egy későbbi megállapodás Kijev számára a gáz árából 30 százalékos - de 1000 köbméterenként legfeljebb 100 dolláros kedvezményt biztosított. Ennek nyomán az idei második negyedévben az Ukrajnának szállított orosz földgáz ára orosz források szerint 1000 köbméterenként 232,86, a harmadik negyedben 248,72 dollárra csökkent. Szakértők is túl magasnak minősítették korábban az Ukrajnának szabott árakat.
Amikor Dmitrij Medvegyev orosz államfő áprilisban hivatalos látogatást tett Kijevben, szakértők olyan megállapodás-csomagra számítottak, amelynek értelmében Kijev 2010-re kedvezményt kap a gáz árából, cserébe viszont engedményeket tesz az együttműködés számos más területén.
Májusban Vlagyimir Putyin kormányfő váratlanul felvetette, hogy jó lenne egyesíteni az orosz Gazpromot és az ukrán Naftogazt. Ettől azonban Kijev erősen ódzkodik, mert szakértők szerint a vagyon alapján számítva a közös konszernben az ukrán rész 6,1, a bevételből kiindulva 5,8 százalék lehetne. Moszkvának azért lenne fontos az egyesülés, mert megoldaná az európai gázszállítások biztonságának kérdését, míg Ukrajnának előnyös lenne, hogy ezzel orosz beruházásokat vonzana és elősegítené a gazdasági integrációt.
MTI