Joe Hatfield, a Wal-Mart ázsiai szárnyának vezérigazgatója - aki harminc éve dolgozik a vállalatnak, s a cég első kínai alkalmazottja volt 1994-ben - úgy nyilatkozott, hogy a társaság húsz új bolt nyitását tervezi az országban még idén, s most a dolgozók betanítása folyik. Az áruházlánc jelenleg 56 üzlettel rendelkezik Kínában, amivel más nemzetközi hálózatok mögé szorul piaci részesedés tekintetében - a francia Carrefournak például 78 boltja van. Az amerikai cég még a top 30-ba sem került be az ország kereskedelmi minisztériumának a legnagyobb kínai kiskereskedőkről kiadott listáján - közli a Reuters.
Ezt azonban a vállalat igyekszik megváltoztatni. "Minden irányban növekedni fogunk" - nyilatkozta Hatfield arra utalva, hogy a szupermarketlánc a nagyvárosokban és vidéken egyaránt terjeszkedni kíván. Az összes jelentős gazdasági felfordulást átvészelni képes társaság ázsiai szárnyának súlya a vezér szerint húsz éven belül megközelítheti az amerikai részlegét. A cégnek az anyaországban nagyjából 3 700 boltja van.
Az előző üzleti évben az Egyesült Államok generálta a Wal-Mart 312 milliárd dolláros forgalmának mintegy 80 százalékát, de a hazai növekedés lassulása és a konkurencia térnyerése miatt fontosabbá vált a külföldi terjeszkedés. A cég és az amerikai társadalom viszonya jól kiolvasható a közelmúlt botrányaiból, amelyek főleg emberi jogokkal és más etikai kérdésekkel, illetve dolgozói juttatásokkal és fogyasztóvédelemmel kapcsolatosak.
Egymást érik a botrányok
Legutóbb például ebben a hónapban kavart nagy vihart a társaság egyik húzása. A sokat kritizált kiskereskedő alternatív fórumokon próbált kozmetikázni megtépázott imázsán: Amerikában több webnaplón is a Wal-Martot éltető szövegek jelentek meg, melyeket rögtön támadás ért, mivel azok a cég közleményei voltak. Előtte a michigani főügyész perelte be az óriást, mert annak bizonyos áruházaiban az áruk több mint 80 százalékán nem volt feltüntetve azok ára. Februárban pedig Lee Scott vezérigazgató került a média kereszttüzébe, miután nyilvánosságra került menedzsereivel folytatott levelezése. Az e-mailekben a cégvezető éles hangon bírálta azokat, akik növelnék az alkalmazottak nyugdíját - számolt be korábban az mfor.hu.