4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

... 2014 volt az év, amikor a miniszterelnök szülőfalujában közvetlenül a családi ház szomszédságában dolgos kezek munkája eredményeként felépült a felcsúti Pancho Aréna. A 3500 fős stadion egy 1800 lelkes kisfalura.

2014 egyik kiemelkedő, talán legtöbbet vitatott, legtöbbet szétcincált kormányzati intézkedését a stadionépítések jelentették. Közülük is kiemelkedő a felcsúti Pancho Aréna, melyet a miniszterelnök közvetlen szomszédságában húztak fel. A 3,5 milliárd forintos stadion megszületését dolgos kezek, Makovecz Imre tervei és nagylelkű vállalkozások segítették a TAO-felajánlásukkal - a legnagyobb összeg ugyanis továbbra is a Felcsúthoz vándorol a TAO-pénzekből.

Ám, ha ez az egyetlen, sokaknál biztosítékokat kiverő stadionépítés lett volna idén, az évösszegző sorozatunkban sem kaphatott volna külön cikket a téma.

A Húsvét hétfőn átadott és avatott felcsúti Pancho Aréna mellett ugyanis elkészült a debreceni Nagyerdei Stadion és az új, immár Groupama Aréna nevet viselő Fradi-szentély is. A sok egyéb betervezett felújításról nem is beszélve, hiszen az Orbán-kormány stadionrekonstrukciós-láza ezekkel egyáltalán nem múlt el.

Idén egyébként a tavalyi közel 16 milliárd után 35,5 milliárdos kiadást terveztek a labdarúgással összefüggésben a költségvetésbe (jövőre 24 milliárd a terv). Az összeg nagyrésze stadionfejlesztésekhez kapcsolódott és csak kisebb hányadát különítették el utánpótlás-nevelésre. Ebből a pénzből jutott 1,8 milliárd a debreceni Nagyerdei Stadion befejezésére és 8,4 milliárd a Fradi-stadionra. Mindkét építményt befejezték és át is adták az idei évben, a történet azonban merőben más volt.

Míg ugyanis a Fradi-aréna üzemeltetésére egy nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező céget sikerült megszerezni, a Loki-stadionra első körben senki sem jelentkezett. Majd végül egy helyi kötődésű kft. "nyerte el" az üzemeltetés jogát, melyért évi 10 milliót kell fizetnie, pedig 2012-ben mindössze 100 ezer forintos nyereséget termelt. Persze a stadionavatások is gyökeresen eltérőek voltak, míg a zöld-fehérek új arénája "felett" még a Grippenek is tiszteletüket tették, a debrecenieknek egy "felhabosított" majális lett az ünneplés kerete.

Épülnek-szépülnek más stadionok is

A felcsúti, a Fradi és a debreceni stadion mellett továbbiak felújítása is zajlik, melyekre már az idei költségvetésben is jelentős összegek kerültek meghatározásra. Így a teljesség igénye nélkül:

  • a szombathelyi Haladás,
  • a Videoton
  • a Diósgyőr
  • az MTK
  • a Honvéd
  • az Újpest is új arénát kap az elkövetkezendő néhány évben.

Viszont például a békéscsabai, mezőkövesdi, paksi és pécsi szurkolóknak sem kell irigykedniük, ott is lesz megújult stadion, mely a jelenlegi körülményekből kiindulva üresen tátonghat.

És majdnem elfeledkeztem a Felcsút 2.0.-ról, vagyis a 16 ezres lélekszámú Kisvárdáról, Seszták Miklós fejlesztési miniszter városáról, melynek harmadosztályban játszó focicsapata is kiérdemelt egy egymilliárdos új arénát. Sőt, még a Szerencsejáték Zrt. is megtámogatta a csapatot.

Végre a Puskás is!

A Puskás-stadion felújításáról is döntés született az évben, és talán ennek a tervnek is köszönhető, hogy hazánk hosszú idő után valamilyen szinten résztvevője lehet egy labdarúgó Európa-bajnokságnak.

Több más város mellett ugyanis a közel 100 milliárd forintból 2018-ra megújuló Puskással Budapest a 2020-as EB társrendező városa lesz. Ennek keretében egy nyolcaddöntőnek és 3 csoportmeccsnek adhat otthon a fővárosunk, bár a korábbi EB-kkel ellentétben, a "rendező" városok országa nem lesz automatikusan résztvevő a tornán.

Mi történt még 2014-ben? 

Orbánék focirajongása szinte kimeríthetetlen témát jelentett számunkra az idei évben. Erre a stadionépítések, a klubok olykor meglehetősen problémás anyagi helyzete és az egyes kedvezményezetteknek juttatott állami pénzek bőséges alapot szolgáltattak. Ám, mivel nem szeretném túlságosan terjedelmesen felidézni a legfontosabb eseményeket és adatokat, egy rövid listában összegzem azt, ami számomra megmaradt a témával kapcsolatban 2014-ből. Persze, a sorrend fordított időrendi és nem fontossági!

Szima focistáit is bevette a kaszinóüzletbe

Messze a legtöbb TAO-pénz megy a Felcsúthoz

Egyre kevesebb a fociklubok saját tőkéje


Adóvégrehajtás alatt
állt néhány NBI-es klub, a Győri ETO tartozását be is hajtottuk

A költségvetésből is a legtöbb pénzt kapta a Felcsút

Félmilliárd forinttal támogatta az EMMI
a Felcsútot

1,5 millió forintot költ a kormány
egy szurkolóra a stadionokkal

Hirtelen újabb milliárdokat sikerült találni a stadionokra jövőre

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!