"Amit ezzel kapcsolatban Theresa May brit belügyminiszter kijelentett, ha abban a formában valósul meg, akkor alapvetően ellentétes az uniós joggal" - közölte Andor, aki kitért arra is, hogy a nyelvtudás esetleges megkövetelése is törvénytelen.
Azt a felvetést pedig, hogy a britek az egy főre jutó bruttó hazai terméknek az uniós átlaghoz való viszonyától tennék függővé a bevándorlást, Andor elképesztőnek nevezte.
A foglalkoztatáspolitikai biztos szerint Nagy-Britannia az egész Európai Unióban teljesen egyedül maradt, az egyetlen tagállam, amely kormányzati szinten amiatti aggodalmát hangoztatja, hogy túl sok az országban az uniós bevándorló. Ehhez képest Svédország, ahol kifejezetten sok a migráns, nem panaszkodik, sőt, Hollandiával és Németországgal együtt igényli a bevándorló munkaerőt.
Andor rámutatott arra, hogy a feketemunka kiszűrésére más országokban is van igény, de például Hollandiában jellemzően unión kívüli állampolgárok dolgoznak illegálisan, miközben a román munkásokra nagyon is szükség van a kikötőkben. Megjegyezte, hogy a holland gazdaság strukturálisan a németre hasonlít jobban.
"Leírni sem lehet, hogy milyen mértékben igényli, szívja magába a német gazdaság a külföldi munkavállalókat, és ez az igény nem csökken" - hangoztatta Andor László.
Ezzel ellentétben a magyar uniós biztos szerint Nagy-Britannia időről időre előáll olyan állításokkal, hogy milyen sok az uniós bevándorló, és mennyire megterhelik a brit szociális ellátó rendszert, ám számaikat a tények nem igazolják. Az uniós politikus szerint például az uniós bevándorlók között csak a jogosultak harmada kér Nagy-Britanniában munkanélküli segélyt.
"Nem szabad belemenni abba, hogy anomáliaként értékeljük a szabad mozgást" - közölte Andor, aki szerint ez különösen érvényes a britekre, akik a statisztikák szerint nettó haszonélvezői a munkaerő szabad áramlásának.
A foglalkoztatáspolitikáért és szociális ügyekért felelős biztos elmondta, az EU-jog nagyon sok kérdést a tagállamok hatáskörében hagy, így ha a britek szigorítani akarnak, hogy szociális ellátó rendszerükben visszaszorítsák a visszaéléseket, megtehetik, de csak diszkriminációmentesen. Andor László a családi pótlék hazautalását említette példaként. Ismertette: ha meg akarják fosztani például a lengyel munkást attól, hogy hazautalhassa otthon élő családjának a brit családi pótlékot, mert a családi pótlék feltételéül szabják, hogy az arra jogosult gyermeknek is a szigetországban kell élnie, akkor a párizsi egyetemre járó, Franciaországban élő brit gyerekek szüleit is kénytelenek lesznek megfosztani a családi pótléktól.
MTI