A pénzügyi jogszabályalkotás gyorsítására a hét végi stockholmi csúcsértekezleten kötött alku nyújt lehetőséget. Ennek lényege, hogy a tanács által megszabott kereteken belül egy rugalmasabb reagálásra képes bizottság szabályozná az értékpapírpiacot.
Mind a bizottság, mind pedig a tagországok az egységes pénzügyi piacok felé tett jelentős előrelépésként, sőt áttörésként értékelik a stockholmi csúcs egyik legfontosabb eredményének számító értékpapír-piaci alkut. A megállapodásra azt követően nyílt lehetőség, hogy Németország biztosítékot kapott: az EU végrehajtó testülete nem próbál meg a meghatározó tagállamok álláspontjával ellenkező javaslatokat "keresztülnyomni" az új rendszeren -- tudósít a Reuters.
A stockholmi csúcs záróközleménye gyanánt kiadott elnökségi következtetések szerint a tagországok egyetértésre jutottak arról, hogy 2005-ig teljes mértékben végrehajtják a pénzügyi szolgáltatásokra vonatkozó akciótervet, és mindent megtesznek azért, hogy már 2003 végére egységessé tegyék értékpapír-piacaikat. Utóbbi határidőre a kockázati tőkepiacok kellően olajozott működését is biztosítani kell. Mindezen célok elérésének alapvető eszköze az alku lényegét jelentő jogszabály-alkotási reform, a folyamat érzékelhető gyorsítása.
Az euró 1999-es létrehozása elvben megteremtette az egységes európai tőkepiacok lehetőségét, ám a nemzeti értékpapírtörvények és számviteli elvek különbözősége miatt a piac a gyakorlatban továbbra is megosztott. A Lámfalussy Sándor vezette szakértői testület ajánlása (VG, 2001. március 23.) ennek megoldására uniós felügyeleti testület létrehozását javasolta. A most elfogadott előterjesztés lényegében középutas megoldást jelent az amerikai mintájú, széles körű jogosítványokkal felruházott hatóságot pártoló, illetve az új uniós szerv gondolatától idegenkedő tagországok között.
Az értékpapír-piaci alku pontjai Négyszintű szabályozás (alapelvek, végrehajtási intézkedések, együttműködés, betartatás). Értékpapír-piaci bizottságot hoznak létre a tagállamok magas rangú tisztviselőiből, a bizottság elnökletével. Ennek hatáskörébe tartozik majd a konkrét szabályozói intézkedések meghozatala. Szabályozói bizottságot hoznak létre tagállami tisztviselőkből, azok egyikének elnökletével, ami elsősorban a végrehajtási intézkedések kidolgozásakor segíti tanácsaival az Európai Bizottságot. Legkésőbb 2002 elejétől működnie kell az új szabályozórendszernek, 2004-ben pedig teljes felülvizsgálatára kell sort keríteni. A bizottság rendszeresen egyeztet az érintett intézményekkel és piaci szereplőkkel. A végrehajtási intézkedések a rugalmas reagálás érdekében a szabályozás gyakori eszközét fogják képezni. A bizottság kötelezi magát, hogy a végrehajtási intézkedések kidolgozásakor nem halad a tanácsban meglévő meghatározó vélemények ellen. Intézményközi ellenőrző rendszert hoznak létre ezen javaslatok megvalósításának nyomon követésére.
Áttörés a részvénykibocsátás terén
Már az idén megszülethet a részvénykibocsátók számára egységes uniós "útlevelet" biztosító törvény -- vélekedik Frits Bolkestein, az Európai Bizottság belső piacért felelős tagja.