Saját versenyképességünket csaphatjuk arcul
- Azt mondta, hogy a romániai és bulgáriai terjeszkedés kulcskérdése a megfelelő helyi szakembergárda kialakítása. Ha a kapcsolatokat építő emberen van a lényeg, mi alapján lehet értékelni forintban egy tanácsadó céget?
- Egy cég értékét 3-5 tényező határozza meg. A tanácsadói szakmában a vagyontárgyak - asztal, számítógép, könyvespolc - pénzügyi értékben a legkisebb tételt képviselik. A licenctermékek és a know how súlya a mérlegen belül 30 százalékra tehető. A legjelentősebb értéket az intellektuális javak, a munkatársak tapasztalata, tudása és a referenciák jelentik.
- Ezt figyelembe véve nagy megrázkódtatást jelenthetett, hogy az AAM-ből 2000-ben kivált kettő, meghatározó emberekből álló csoport.
- Az öt évvel ezelőtti események akkor valóban drámaian hatottak ránk, de számomra emberi szempontból is megrázó volt munkatársaink elszakadása. Egyszer 11-en, majd 21-en hagyták el a vállalatunkat, és lettek konkurenseink. Mára azonban kiderült, a nehézségek csak jobban összekovácsolták a társaságot, a megmaradt 80 fő elkötelezettsége az események hatására megerősödött. A kettőből az egyik cég ma már nem létezik.
- Mennyi idő alatt sikerült pótolni a vérveszteséget?
- Két év alatt visszaduzzasztottuk a létszámot, de a kompetenciák kifejlesztése hosszabb ideig tartott.
- Szakemberállományukat tavaly év végén a KDBR megvásárlásával is erősítették. Hogyan sikerült az összeolvadás?
- Jogi értelemben 100 százalékosan a tulajdonunkba került a cég, de a személyek "beolvasztása" még nem fejeződött be. A domináns fél kultúráját nem lehet 1-2 nap alatt átvezetni, várhatóan év végére tekinthetjük lezártnak ezt az ügyet. Örvendetes, hogy a cég munkatársainak döntő többsége kitart az AAM mellett. A KDBR első embere vezető pozíciót kapott nálunk.
- Ez már a magyar adó- és járulékszabályozásról szóló történet. Bizonyos tevékenységek hazánkban egyre versenyképtelenebbé válnak: 10 éven belül például "kipusztulhat" a magyar szoftveres, mert megfizethetetlenné válik. Mint ahogy amerikai szoftveres sem létezik, csak indiai...
Például 30 informatikai szakember foglalkoztatása egy bukaresti irodán keresztül a magyarországi költségek negyedét teszi ki, az utánuk fizetendő adókat és járulékokat, valmint a munkavállalási engedély megszerzését is beleszámítva. Ezután reexportálni lehet őket hazánkba, miközben a jövedelmüket továbbra is Bukarestből, euróban kapják meg, de itthon végzik a tényleges munkát. Ez azt jelenti, hogy a magyarországi munkaerőpiacra nézve veszélyes folyamatok indulhatnak be.
- Lát-e esélyt arra, hogy pozitív változásokra kerüljön sor?
- Ehhez néhány évnek el kell telnie. Jelenleg nem számíthatunk az adóterhek csökkenésére, sőt, rendkívül erős a nyomás az ellenkező irányba. Ha nem vigyázunk, bekövetkezhet a legrosszabb, ami egy kapitalista országban megtörténhet: saját versenyképességünket "csaphatjuk arcul" az életben maradás érdekében, ami így egyre kétségesebbé válhat.
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum