A Magyar Hírlap beszámolója szerint új értékesítési rendszert vezetett be az RTL Klub: január elseje óta csatornaátlagár (SAP) alapján adja el hirdetési idejét. Ennek lényege, hogy nem a reklámidő vagy az eladott (az AGB Hungary által mért) nézettség árát rögzítik, hanem a korábbi nézettségi adatok alapján számolt kínálat és a hirdetők által támasztott összkereslet határozza meg a tarifákat. Annak veszélye, hogy túlkereslet esetén a csatornának szelektálnia kell a hirdetők között, így elhárult.
A rendszer hátránya, hogy nehéz előre kalkulálni. Mint Kolosi Péter programigazgató a Magyar Hírlapnak kifejtette: "a várható változások 21 százalékos csatornaátlagár-emelést vonnak maguk után. Ez azonban egy szeptemberben készített becslés. Bevételi adatainkat januártól havonta auditáltatjuk, és azokat hirdetőinknek is eljuttatjuk. Ahhoz viszont, hogy az áremelést pontosan tudjuk meghatározni, ismernünk kellene a 2004-es nézettségi adatokat, valamint az összes hirdető pontos költését".
Bárhogy legyen is, piaci elemzők úgy látják, hogy az áremelkedés (a Tv2 10-12 százalékos tarifanövekedést valószínűsít) és az új struktúrák az RTL Klub és a Tv2 pozícióját mindenképpen stabilizálni fogják. A változtatások ugyanakkor az egész piacot megbolygathatják - véli Barna Tamás, a Republic of Art Reklámügynökség ügyvezető igazgatója. A szakember szerint a várható változtatások helyzetbe hozhatják az internetes médiumokat és tartalomszolgáltatókat is. "A világháló ugyanis az egyik legköltséghatékonyabb médium, és az internetpenetráció folyamatos növekedésével a kisebb pénzű reklámozóknak új terepet jelenthet" - mondja Barna. Bizakodhatnak az országos kereskedelmi rádiócsatornák is, amelyek hirdetési idejük előnyösebb értékesítésére számíthatnak - írja a Magyar Hírlap.
Az RTL Klub diktál a hirdetőknek
Brit típusú reklámértékesítési szisztémával rukkolt elő az RTL Klub. Az új rendszer a kereslet és a kínálat függvényében határozza meg a hirdetési tarifákat. A változtatás felkavarhatja a médiapiac állóvizét.