4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Többszöri halogatás után a nyáron végre megszületett az európai kisvállalkozói intézkedéscsomag, amelynek legfőbb célja, hogy csökkentse az Unió területén működő, mintegy 23 millió kis- és középvállalkozás hátrányát az EU 41 ezer nagy cégével szemben.

(Mfor-montázs)

A „Small Business Act for Europe”-ot hosszas huzavona után, június 25-én fogadta el az Európai Bizottság. Az intézkedéscsomag tíz alapelvet határoz meg a Bizottság és a tagállamok számára a vállalkozásfejlesztési politika területén, valamint négy jogszabály javaslatot említ meg.

Az alapelvek sorában szerepel többek között a csődbe jutott, ámde becsületes vállalkozások újrakezdésének támogatása, a közigazgatási rendszer hozzáigazítása a kkv-k igényeihez, könnyedebb hozzáférésük segítése az innovációs, valamint a képzésekkel kapcsolatos támogatásokhoz, tudtuk meg a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium Kommunikációs Főosztályától. Az alapelveket várhatóan decemberben fogják véglegesíteni.

A jogszabályi javaslatok egyike pedig az állami támogatásokról szól majd, míg a másik az európai magántársaságok statútumát fekteti le. A harmadik jogszabály az áfa-irányelvet módosítaná, amely szerint a tagállamok csökkentett áfa kulcsokat vethetnek ki a helyben nyújtott szolgáltatásokra. A negyedik joganyag pedig a késedelmes fizetésekről szóló irányelvet módosítaná a jövő évtől.

A joganyag ötlete azért született meg, mert a határokon átívelő tevékenységet folytató kkv-knak számos nehézséggel kell szembenézniük, miután különböző cégformában kell létrehozniuk leányvállalataikat minden olyan tagállamban, ahol üzleti tevékenységet kívánnak folytatni.

Az SPE-forma választásával azonban a vállalkozó időt és pénzt takarít meg mind a jogi tanácsadás, mind a menedzsment, valamint az adminisztráció tekintetében is. Az SPE forma alternatíva lehet egy magyar kkv számára a kft-vel, vagy egy németnek a GmbH-val szemben.

Az SPE az "európai zártkörű társaság" (Societas Privata Europaea) formát takarja, ami a mi cégfomáinkhoz mérve a kft. és az rt. "keveréke", mert alaptőkével bír, részvényjegyzéssel alakul, alapítói természetes személyek és táraságok is lehetnek, részvényei nem kerülnek nyilvános forgalomba, és a részvényesek felelőssége korlátolt, hiszen csak az általuk jegyzett részvények összegének erejéig felelnek.

A Bizottság egyébként azt szeretné, ha minél több SPE jöjjön létre - ezt célozza például az is, hogy a minimális alaptőke mindössze 1 euró lesz ennél a társasági formánál
A kisvállalkozói intézkedéscsomagot megelőző tavaszi konzultáción a hazai szaktárca is részt vett, majd áprilisban és júliusban, az informális Versenyképességi Tanácsokon sor került a joganyag megvitatására is.

Magyarország üdvözölte az átfogó bizottsági kezdeményezést, egyúttal elvárásait is jelezte Brüsszelnek, az adminisztrációs terhek csökkentését jelölve meg legfőbb prioritásként. A kkv-k határon átnyúló tevékenységeinek ösztönzésével kapcsolatban a hazánkat képviselő résztvevők kifejtették, hogy további előremutató ötletekre lenne szükség, majd hozzátették, hogy a szabályok pontosabb, következetesebb alkalmazása szükséges ahhoz is, hogy a kkv-k hozzájussanak a közbeszerzésekhez.

Noha az EU vállalatainak 99 százaléka kkv (azaz legfeljebb 250 főt foglalkoztató és legfeljebb 50 millió euró árbevételű vállalat), a jogszabályok nagy része, valamint a közigazgatási eljárások nem tesznek különbséget a vállalati méret alapján. Ennek következtében az EU-ban tevékenykedő, mintegy 23 millió kkv-nak gyakran ugyanazokat az adminisztratív kötelezettségeknek kell eleget tennie, mint a nagyvállalatoknak.

Hátrányukat már csak azért is ildomos lenne ledolgozni, mivel az elmúlt években éppen a kkv-k voltak azok, amelyek az új munkahelyek 80 százalékát hozták létre az Unióban. A mostani kezdeményezések is – többek között - azt célozzák, hogy munkahelyteremtő képességük továbbra is megmaradjon.

José Manuel Barroso bizottsági elnök megfogalmazása szerint "a kisvállalkozói törvény egy lépés a vállalkozók Európájának irányába. (…) A törvény célja, hogy segítse a kisvállalkozások virágzását, és hogy a legjobbakat olyan rajtpozícióba helyezze, ahonnan sikerrel indulhatnak a világ meghódítására".

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!