A rendőrség eszközállományában keletkezett károkat a szerv költségvetéséből, vagyis közpénzből térítik meg. A hatóság az autóállomány egy részére rendelkezik ugyan Casco-biztosítással, azonban a biztosító nem fizet demonstráció, erőszakos tömegmegmozdulás vagy háború nyomán keletkezett károk után.
"A történtek tükrében el fogunk gondolkodni azon, lehetséges-e olyan szerződést kötni, amely kitér a tüntetéshez hasonló speciális helyzetekre. Azt kell mérlegelni, arányban állnak-e ennek költségei az esetleges megtérüléssel" - nyilatkozta az mfor.hu-nak Szabadfi Árpád, az országos rendőrfőkapitány általános-helyettese a szerda délelőtti sajtótájékoztatón.
Biztosítják a rendőröketA rendőrök kivétel nélkül rendelkeznek balesetbiztosítással a munkavégzés során őket érő atrocitásokra. Így amennyiben valamilyen sérülést szenvednek el, állapotuk súlyosságának függvényében kártérítés illeti meg őket. Egyébként akik a zavargások idején sebesültek meg, ezen felül Gergényi Pétertől jutalomban is részesülnek. A kórházban ápoltak személyesen a rendőrfőkapitánytól vehetik át a pénzt, a többiek a jövő hét folyamán.
A két éjszaka óta tartó rendbontások során egyes tárgyak eltűntek a szolgálatot teljesítők felszereléséből. Ezen károk megtérítésére a rendőrség a kormánytól ígéretet kapott - hangzott el a Teve utcai székházban.
Semmi sem jár a kiégett autókért"Egyéni megállapodás keretében olyan szerződés megkötésére is lehetőség nyílik, amely rendbontás esetén sem mentesíti a fizetés alól a biztosítót " - nyilatkozta kérdésünkre Flachner Tamás, a Magyar Biztosítók Szövetége (MABISZ) lakásbiztosítási tagozatának elnöke. A szövetség tagjainál azonban döntően kizáró okként szerepelnek az ilyen események, mivel a biztosító hagyományos eszközökkel nem láthatja előre a vis major helyzeteket.
Nem számíthatnak a biztosítók kártérítésére azok a boltok tulajdonosai sem, amelyek üzlethelyiségét megrongálják, esetleg kifosztják a kártevők. Emellett - az általános gyakorlat szerint - a kiégett autók iránt sem vállalják a felelőséget. A tulajdonosok csupán akkor számíthatnak költségeik megtérítésére, ha olyan szerződést kötöttek a biztosítóval, amely kitér erre a speciális szituációra is.
MTV: átvállalják a biztosítók a költségeket?Kissé más helyzetben van a hétfő éjjel ostrom alá helyezett Magyar Televízió (MTV) Zrt. Az Origo szerint a köztévé rendelkezik olyan biztosítással, amely a vandalizmus elleni kockázatra is kiterjed. Holub Katalin, a televízió szóvivője lapunknak azt ígérte, hogy a szerdai vagy csütörtöki nap folyamán sajtóközleményt adnak ki a károk rendezésének biztosítási hátteréről. Arról egyelőre nem kívánt még beszélni, hogy az MTV milyen típusú biztosítási szerződéssel rendelkezik.
Egyes hírek szerint a biztosítók arról tárgyalnak, hogy méltányossági elv alapján átvállalják a köztévé által elszenvedett rongálás helyreállításának költségét. Ez utóbbi elmélet azonban ellentmond annak a meg nem erősített feltevésnek, hogy a televízió kötött vandalizmus elleni biztosítást.
"A biztosítók előbb megvárják, hogy lecsendesüljenek az indulatok. Ezt követően döntenek arról, hogy méltányossági alapon vagy a jó üzleti kapcsolatok fennmaradása érdekében fizetnek-e az egyes káresemények után" - nyilatkozta az mfor.hu-nak Forgács Zoltán, a MABISZ közgazdasági ügyvezetője. Minden biztosító egyénileg dönt arról, hogy felvállalja-e a plusz kiadásokat.
A rendkívüli időjárás is kizáró okÉrdekesség, hogy a biztosítók rendkívüli időjárási körülmények esetében sem térítik meg a károkat. Akkor vállalják át a veszteséget, ha bizonyíthatóan emberi mulasztás miatt következett be a szerencsétlenség. Például azt a személyt, akinek az autóját a viharos szél által lesodort épületdarab megrongálta, csak abban az esetben illeti meg a biztosítás, ha igazolni tudja: az épületet a tulajdonos nem tartotta karban. Flachner Tamás szerint az augusztus 20-i ünnepség idején bekövetkezett vihar az esetek 99 százalékában nem róható fel kárnak.
Nagy Vajda ZsuzsaMenedzsment Fórum Kapcsolódó anyagok:
Gyurcsány-botrány: hogyan kommunikáljuk a válságot? FAZ: az utóbbi harminc év legmélyebb válsága Nem a kormány bukása az igazi veszély