A budapesti agglomeráció legnagyobb, több milliárd forintos beruházásaként óriás logisztikai központ építésének előkészületei kezdődtek meg 500 hektáron Ecser határában, a Ferihegyi repülőtér szomszédságában - közölte a tulajdonos magyar-ír befektetői csoport alapította Airport-One társaság igazgatója.
Hegyi Gábor elmondta, hogy a Befik elnevezésű, Budapest-Ecser-Ferihegy Intermodális Központot több lépcsőben, 10-15 év alatt építik meg. A koncepció szerint a mezőgazdasági művelésből kivont, magánbefektetők által megvásárolt területen a repülőteret kiszolgáló raktárvárost, tranzit árutárolót, átrakó bázist alakítanak ki. Ezzel nőhet Ferihegy jelentősége, uniós gyűjtő, áruelosztó központtá válhat. Európa más repülőtereinek környéke ugyanis mára olyan mértékben épült be, amely korlátozza a fejlesztési lehetőségeket, miközben a légi forgalom folyamatosan növekszik - tette hozzá.
Az új logisztikai központ egyúttal új közúti közlekedési csomópontként szolgálja a helyi és a kelet-nyugat irányú nemzetközi forgalmat. Ehhez a meglévő vasút, a leendő 4-es autópálya és a tavaly elkészült M0-ás körgyűrű teremti meg a feltételeket. Ugyanakkor a helyi, helyközi közlekedés is átalakulhat a csomópontnak köszönhetően: a központba futnak majd Nagykáta felöl a vonatok, ideérkeznek a BKV és a Volán összehangolt járatai, és kialakítanak egy nagy befogadóképességű P+R parkolót is. Ezzel a térségből a fővárosba járó, több 10 ezer ember közlekedése gyorsabbá, kényelmesebbé válik. A fejlesztés részeként kereskedelmi, szórakoztató centrumot is létesítenek majd - tette hozzá az igazgató.
A területen már zajlanak az alap közműfejlesztések. Az egy milliárd forintot is meghaladó beruházás részeként szennyvíztisztító mű épül, kezdődik a víz, gáz, villany vezetékek fektetése és 2, az M0-ról levezető belső út, körgyűrű kialakítása. A munkálatokat az év végére fejezik be és 2010-ben már fogadják az ide települő cégeket, vállalkozásokat, amelyek megvásárolhatják, vagy bérelhetik a terület egy részét.
A Befik előreláthatóan 25-30 ezer új munkalehetőséget teremt. Kiépülése nyomán az agglomeráció keleti régiója ugrásszerűen fejlődik, - állítja az igazgató- miként az a fővárostól nyugatra Budaörs környékén a 90-es évek elején lezajlott. E szerint Maglód, Vecsés, Pécel és Gyömrő ingatlanjai felértékelődnek, a nehéz gazdasági helyzet ellenére máris megindult egy ilyen irányú mozgás.