Az ügyvédi irodákban eddig, ha a vezetőket akarták fejleszteni, leggyakrabban befizettek egy vezetői tréningre, ahol 10-12 fős csoportokban 2-3 nap alatt hallottak arról, mi is az az empowerment, delegálás (vezetői időgazdálkodás és feladatmenedzsment), milyen motivációs eszközökkel élhetnek, és mikre figyeljen egy jó vezető. A tréningen egyrészt mindenki ugyanazt kapja, azaz hiába jó valaki valamiben, azt a részt is végig kell hallgatnia, és lehet, hogy arra, amiben gyengébb, kevesebb idő jut, mint szeretné.
Másrészt pedig a 2-3 nap eltelte után sokan hiába fogadkoztak, nem sok mindent valósítanak meg az elhangzottakból. Ilyenkor jól jöhet egy business coach, aki nem általánosságban beszél a vezetői képességek fejlesztéséről, hanem a vezetőt épp az aktuálisan felmerülő kérdéseiben támogatja.
Az ügyvédi irodák vezetőinek nincs olyan példakép-lehetőségük (role-modell), mint egy nagy multinacionális vállalatnál. Legtöbbször a tulajdonos-ügyvéd, az irodavezető nem lát maga előtt napi szinten vezetőket, akiktől el tudna lesni, tanulni vezetői készségeket, képességeket. Árnyaltabb a helyzet ugyan a nemzetközi ügyvédi irodákban, de az ügyvédi munka jellegéből következően itt a külföldi példa sokszor nem alkalmazható a helyi sajátosságok miatt, sokszor pedig nem is járnak előrébb, mint magyar testvérirodájuk.
Ráadásul az ügyvédi irodák nem feltétlenül szervezhetők igazi hierarchiába a határokon átnyúló rendszerekben sem. Ezért is érdemes coachot fogadniuk, hiszen egy külső segítő jobban látja a "szintet" más vállalatoknál - mondta el Hegedűs Dóra, a nemzetközi coach szövetség magyar alelnöke, akinek egyik speciális területe a jogi szakemberek támogatása.
Ritkán tudják letenni a munkát
A business coachok térnyerése az ügyvédi irodákban még egy jelentős tényezővel magyarázható. Ezen coacheek (akik a tréningben részt vesznek) a munka és a magánélet közötti egyensúlyteremtést általában nehezebben tudják megoldani. Mivel az illető a tulajdonosa és egyben a vezetője is a cégnek, akár éjjel is és hétvégén is dolgozik, sokszor még lelkiismeretesebben, mint egy nagy multi vezetője.
A business coachok általában olcsóbban dolgoznak a kkv-szektorban, mint a multiknál. Komócsin Laura, a nemzetközi coach szövetség magyar tagozatának elnöke szerint ennek két oka is van. Az egyik nyilvánvaló magyarázat a keresleti oldal fizetőképessége. Másrészt viszont a legtöbb coach szívesebben dolgozik úgy, hogy rövidebb idő alatt, látványosabb sikert lehet elérni.
Ez a kisvállalkozásokra különösen igaz, hiszen itt hamarabb jöhet a siker, mert kevésbé bürokratikus a szervezet, azaz gyorsabban meg tud valósítani az ügyfél bizonyos változtatásokat. Ha a coachee a tulajdonos-vezető, akkor nem kell a coaching során feltáruló újabb ötletek megvalósítását hosszú procedúrán keresztül jóváhagyatnia egy távoli, külföldi tulajdonossal, hiszen ő maga tudja meghozni a szükséges döntést.
Nehéz kikerülni a mókuskerékből
A Mayer és Társai Ügyvédi Iroda coacholt irodavezetője, Táborossy Gabriella úgy véli: valóban nem az megoldás, hogy a vezető ügyvéd agyonhajszolja magát, viszont nehéz ebből az ördögi körből kikerülni, és általában a szoros napi teendők közé csak 1-2 órányi más irányú elfoglaltság ütemezhető.
Pontosan erre jó a coach. Megadja a lehetőséget a mókuskerékből való kikukucskálásra, a tréner szemével is egy kicsit távolabbról lehet szemlélni a helyzetet.
Az ügyvédi irodák általában kis létszámmal dolgoznak. Azok az ügyvédek, akik már felismerik, hogy nem a munkaidő, a munkában töltött idő hosszabbítása a megoldás, hanem a hatékonyabb munkavégzés, azok érzékenyebben reagálnak a coacholásra.
Apró változtatásokkal kell kezdeni
A vezető ügyvédek nagyon nagy nyomás alatt dolgoznak, hiszen a kis létszám ellenére olyan színvonalú munkát kell kiadniuk a kezük alól, mint ami a multiktól elvárt, ahol jelentős számú és minőségű emberi erőforrás áll rendelkezésre. Fontos szempont az is, hogy a változtatásokat személyre szabottan lehet megvalósítani az előzetes igény- és a személyes erősségek/gyengeségek felmérése után.
A változtatásokat előbb kis léptékben, személyre és irodára szabottan lehet megvalósítani, követhető módon. Van feladat, visszajelzés, ki lehet és kell értékelni a következő találkozón, aminek heti 1-2 órás ideje szintén könnyen beilleszthető a feszített munkatempóba.
Az elért "kis" eredmények magukért beszélnek, és valóban jön a nagy áttörés. A coacholás segítségével elkezdődik az a kedvező változás mire oly sok ügyvéd szíve legmélyén vágyik: saját maga és munkatársai kizsigerelése helyett a hatékony irodai működés, amely már lehetővé teszi a magánélet és munka jobb összehangolását, a feladatok megfelelő, személyre szabott delegálását, az ehhez kapcsolódó hatékony ellenőrzési rendszert, a szakmai továbbfejlődést és utoljára, de nem utolsó sorban a jövedelem emelkedését is.