Magabiztos amerikaiak, aggódó britek
Csúcson az amerikaiak
Tíz amerikai munkavállalóból nyolc úgy érzi: minimális vagy semmi esélye nincs annak, hogy egy éven belül elveszítheti munkáját. Több mint egynegyedük meg van győződve arról, hogy könnyű lenne hasonló munkát találnia ugyanannyi fizetésért, ha jelenlegi munkahelyéről elbocsátanák. Ez a májusi eredményhez képest 5 százalékkal magasabb érték, és rekordnak számít az Egyesült Államokban.
Ez az eredmény meglepőnek tűnhet, hiszen az Egyesült Királyság gazdasága rendkívül erős, munkaerőpiaca pedig meglehetősen élénk. Nem szabad elfelejteni ugyanakkor, hogy ez átalakulóban van, és - különösen a magánszektorban - egyre hangsúlyosabb az outsourcing. Ez sokakban bizonytalanságot kelt, és sokan érzik úgy, hogy nincs meg a kellő tapasztalatuk az újonnan létrejött munkahelyek betöltéséhez.
Az idei év legnagyobb vesztese mégis Dél-Korea, ahol a különböző veszélyek miatt (például az észak-koreai atomkísérletek) egy év alatt döbbenetes mértékben csökkent az alkalmazottak optimizmusa. Míg az előző év novemberében a dél-koreai munkavállalók számítottak a világ második legmagabiztosabb dolgozóinak, mostanra 20 százalékos csökkenés következett be, amivel megközelítették a britek és a németek bizonytalansági szintjét.
A több mint 9000 alkalmazott megkérdezésével végzett felmérés alapján a norvég dolgozók a legoptimistábbak a világon. Közülük csupán 4 százalék vélekedik úgy, hogy elveszítheti munkáját a következő évben. Ez valószínűleg az ország erős gazdasági növekedésének és csökkenő munkanélküliségének hatása. Mellettük Japán és Dánia munkavállalói végeztek még a dobogón a felmérésben.
Kovács Zita - Király Levente