Az elemző szerint a miniszterelnök által kedden bejelentett áfa-emelés nemigen lesz érezhető az élelmiszerárakban, mert a kereskedők várhatóan nem hárítják át teljes egészében a fogyasztókra a megnövekedett adóterhet.
A kereskedelem azért "nyeli majd le" részben az áfa-emelés hatását, mivel értékesíteni kívánja áruját, és már most is erős keresleti korlátba ütköznek az eladások.
A Kopint-Tárki vezető elemzője kiemelte, hogy a magyar élelmiszerekkel szemben jelentősen romlik az import élelmiszerek versenyképessége, mert a gyenge forint erősen megdrágítja a külföldről behozott árut.
Az import megdrágulása ott lesz nagyon érzékelhető, ahol nincs magyar áru az adott piaci szegmensben, például a déli gyümölcsök, a kávé vagy a tea esetében.
Az élelmiszerár-infláció az utóbbi hónapokban - január kivételével - nem volt jelentős, mivel a termelői árak korábbi emelkedése már nem volt érzékelhető. Januárban 2,2 százalékkal emelkedtek az élelmiszerárak, ám ez a szezonális gyümölcsök és zöldségek drágulásával magyarázható. A szezonális hatástól megtisztítva az élelmiszerárak csak 0,2-0,4 százalékkal emelkedtek a múlt hónapban - mondta Szabó Márton.