A mintegy 40 ezer alkalmazottat foglalkoztató 80 vállalatot összefogó szervezet elnöke szerint a személyi jövedelemadó és a társasági adó jelentős csökkentése régiós összehasonlításban ismét versenyképessé teszi az ágazatot. Az elnök emlékeztet arra, hogy a szolgáltatóipari szektor döntően magasan képzett munkaerőt foglalkoztat az átlagnál magasabb fizetésekkel. Amennyiben az intézkedéseket a tervek szerint sikerül megvalósítani, a szektorban foglalkoztatottak száma várhatóan növekedni fog. A szolgáltató vállalatok költségszerkezetében meghatározó jelentőséggel bírnak a munkaerőköltségek - hangsúlyozza a HOA közleménye. Magyarországon a munkavállaló részére nettó bérként kifizetett összeg a munkáltató teljes bér és járulék-ráfordításainak még 40 százalékát sem éri el.
Ezzel szemben szomszédos országokban, például Szlovákiában, Romániában a munkavállaló a munkáltatói összköltsége 55-60 százalékát kapja kézhez. További növekedési lehetőség a járulékcsökkentés, hiszen az aránytalanul nagy munkaerőköltségek leginkább azokat a szektorokat sújtják, ahol a legjelentősebb értékteremtő az emberi tudás, nem pedig a holt tőke, a gyártó gépek, vagy a felhasznált nyersanyagok. Felhívja a figyelmet arra, hogy egyre növekvő számban hazai kis- és középvállalkozások is végeznek üzleti szolgáltatásokat, nem csak a nagy globális szolgáltató központok.
Az ágazat érdekképviseletét ellátó HOA kész a kormányzati szervekkel való párbeszédre, a szektor fejlődését nehezítő jogszabályi problémák feltárására - áll a közleményben. A HOA szerint az akcióterv bejelentése "... a 24. órában érkezett, mert Magyarország az elmúlt öt évben az előkelő 10.-ről a 35. helyre csúszott vissza a befektetői ranglistán, jóllehet még így is folyamatosan nőtt az üzleti szolgáltató szektor hazánkban".
MTI/Menedzsment Fórum