A kft. elbocsátja valamennyi dolgozóját, 160 embert - mondta a cégvezető. A csoportos létszámleépítést már jelezték, a jövő héten pedig hivatalosan is bejelentik a bonyhádi munkaügyi kirendeltségen.
A társaság jelenlegi helyzetének hátterében a német bérmunka- és cipőpiaci recesszió áll - tette hozzá Lencz György. Szeptemberre a cég partnerei, a Sioux, a Finn Comfort és a Lloyd GmbH szinte egy időben mondták vissza megrendeléseiket saját piaci helyzetükre hivatkozva. A kft. próbálkozott a spanyol, az olasz és a svájci piacon, de nem talált bérmunkát.
Az igazgató megjegyezte: Németországban augusztusban a cipőipari termékek kiskereskedelmi értékesítése 27,4 százalékkal csökkent, a visszaesés a Mebona által gyártott, prémium kategóriájú cipők esetében még markánsabb volt.
Lencz György a megszűnés másik okaként a forint erősödését említette. "Amikor a szerződéseinket megkötöttük, nem számítottunk arra, hogy ennyire megerősödik a magyar fizetőeszköz" - mondta. Harmadszor pedig Románia és Bulgária európai uniós csatlakozásával erősebb lett a konkurencia; a két államban ugyanis jóval alacsonyabbak a bérmunka költségei - fűzte hozzá.
A Mebona Kft. 2003-ban alakult azután, hogy megszűnt az ugyancsak német piacra dolgozó, 1600 főt foglalkoztató Sabona Kft. A társaság 2007-ben fél milliárd forintos árbevételt ért el, s 2008 augusztusáig napi 500-600 lábbelit állított elő.
Vida István, a hét céget tömörítő Völgység Cipőgyártásáért Egyesületének elnöke szerint bár az iparágban dolgozó völgységi vállalkozások az erős forint, és a dömpingáron érkező távol-keleti áruk miatt nehéz helyzetben vannak, jelenleg működőképesek.